fbpx
Fındık FİSKOBİRLİK'ten Büyükşehirlere Danışmanlık

FİSKOBİRLİK’ten Büyükşehirlere Danışmanlık

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tesise yaptığı ziyareti belirterek “İlk defa geldiği tesisimizdeki çalışmaları görünce memnuniyetini dile getirdi” dedi.
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındığa katma değer sağlayan bir kurum durumunda olduklarını söyledi. FİSKOBİRLİK’in üretimini gerçekleştirdiği 100 barkotlu çeşidin 20 tanesinin çikolatadan oluştuğunu söyleyen Bayraktar, Giresun gündemine konu olan FİSKOBİRLİK’in Giresun dışına çikolata fabrikası kuracağı söylentilerini yanıtladı. Bayraktar “Bu söylentiler kesinlikle gerçeği yansıtmayan söylentilerdir. FİSKOBİRLİK’in zaten Giresun’da bir entegre tesisleri vardır. Burada bütün fındıklı ve kakaolu ürünleri üretiyoruz. FİSKOBİRLİK’in 100 çeşit barkotlu ürün çeşidi bulunmakta ve bunun sadece 20’sini çikolata çeşitleri oluşturmaktadır. FİSKOBİRLİK entegre tesisinde kırma, kavurma, paketleme, kıyma, ezme, krema ünitelerimiz bulunmaktadır. Sadece çikolata olarak günlük bir ton üretim yapılmaktadır. Yaklaşık 25 ülkeye ihracat yapıyoruz. Hem de nihai mamul anlamında. Türkiye’de tüm bölgelerde örgütlendik. 45 tane distribütör var. Yaklaşık 80’e yakın pazarlama elemanımız var. Bu yıl ki hedefimiz 400-500 milyon lira civarı ciro hedefimiz var. Bundan 4 yıl önceye göre 30 kat büyüme kat ettik” dedi.

Yeni Fabrika Açmak Değil Mevcut Olanın Kapasitesini Yükseltmek

FİSKOBİRLİK’in Giresun dışına yeni bir fabrika açmaya değil, var olan fabrikayı modernize etmeye ve kapasitesini yükseltmeye ihtiyacı olduğunu bildiren Bayraktar, “Şu anda entegre açık ve 400 tane personelimiz var. Bu zor süreçte de tam kapasite çalışıyoruz. Mevcut entegre tesisimize 3,5 milyonluk ek yatırım yapsak muhtemelen 30 yıllık ihtiyacını karşılayacaktır. Bunu yapmak istiyoruz ancak bir arazi belirsizlik bulunmaktadır. Üniversite gelişim alanı olarak kamulaştırılacak mı, yoksa kamulaştırılmayacak mı? Önce bunun netlik kazanması gerekir. Bir tarafta üniversiteyi düşünürken, diğer tarafta yüzlerce kişiye istihdam sağlayan, fındık üreticilerinin en büyük kuruluşu FİSKOBİRLİK’i yıpratmamak gerekir. Dolayısıyla ben hakikaten FİSKOBİRLİK’i sevdiğini düşünen, üreticiyi sevdiğini düşünen herkesi FİSKOBİRLİK’in yanında olmalarını bekliyorum. Biz büyüyen bir kuruluşuz. Her geçen dönem piyasada daha ciddi bir şekilde payımızı artırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Fikrimizi Almak İstediklerinde Kapılarımızı Açıyoruz”

FİSKOBİRLİK’in fındıkla ilgili bir yatırımda deneyimlerinden yararlanmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu da söyleyen Bayraktar, “Seçmenlerine fındıkla ilgili bir yatırım vaadinde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler tesisimizde incelemelerde bulundu. İlk defa geldiği tesisimizdeki çalışmaları görünce memnuniyetini dile getirdi. Yapacağı bir yatırımda fikrimizi almak istediğini tecrübelerimizden faydalanmak istediğini söyledi. Daha önce de aynı şekilde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de şehrine bir çikolata fabrikası kurmak istediğini söylemişti. Fındıkta söz sahibi ve bir kurum olarak bu belediyelerimize veya herhangi bir başka yatırımcıya fikrimizi almak istediklerinde kapılarımızı açmaktayız. Fındıkta kim ne şekilde bir yere yatırım yapacaksa biz tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız. Ancak birileri bu tür konuları çarpıtarak ‘FİSKOBİRLİK Giresun’dan gidiyor, başka yere yatırım yapıyor’ gibi söylemlerde bulunması doğru değildir.” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments