fbpx
Ana Sayfa Genel FİSKOBİRLİK: "Toprak Analizi Yaptırın"

FİSKOBİRLİK: “Toprak Analizi Yaptırın”

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) tarafınca yazılı bir açıklama yayınlandı. Açıklamada toprak analizi yaptırmanın gerekliliğine ve yapılan analiz sonuçlarına uygun olarak yapılacak doğru gübreleme çalışmalarının fındığın verimini ve sürekliliğini arttıracağına değinildi.

İşte FİSKOBİRLİK Tarafından Yayınlanan Açıklama;

“Toprak Analizinin Amacı; Topraklarda oluşum özelliklerine bağlı olarak farklı miktarlarda bitki besin elementi bulunmakta olup, bitki besin maddesi miktarlarının ve yıl içerisinde bitkiyle topraktan alınan besin elementi miktarlarının belirlenmesindir. Fındık bitkisinin normal gelişimini sürdürebilmesi, bol ve kaliteli ürün verilebilmesi bilinçli ve dengeli bir gübreleme ile mümkün olmaktadır. Doğru ve yeteri kadar bir gübrelemenin ilk adımı ise, bahçeye ait toprak örneklerinin doğru olarak alınıp laboratuvarlarda analizlerinin yaptırılmasıdır. Toprak numunesinin alınmasında hiçbir zorluk bulunmadığı gibi, unutulmaması gereken en önemli husus alınacak olan toprak numunesinin bahçeyi en doğru şekilde temsil edebilmesidir. Analiz yapılmadan gübre kullanılmasının birçok sakıncası vardır. Örneğin; Gereğinden fazla veya az miktarda gübre kullanılması halinde hem ekonomik yönden çiftçi zarara uğrar, hem de fazla miktarda verilen gübreden dolayı fındıkta gelişim bozuklukları oluşur. Ayrıca fazla verilen besin maddesi diğer elementlerin bitki tarafından alımını da engelleyeceğinden yapılan gübreleme işleminden beklenilen fayda sağlanamaz.

Toprak numune örneği bahçeye gübre verilmeden birkaç ay önce, sonbaharda alınması uygundur. Toprak örnekleri bahçenin genel görünüşüne göre S, U veya Z şeklinde en az 6-8 yerden 0-20cm ve 20-40 cm olmak üzere iki derinlikten alınarak analiz yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, usulüne uygun olarak alınan toprak numunelerinin Laboratuvar analiz sonuçlarına göre gübreleme uygulaması yapılması neticesinde çiftçilerin, dengeli ve bilinçli bir gübreleme yaparak arazisini en iyi şekilde değerlendirerek, gerek kendi gerekse ülke ekonomisine büyük ölçüde hizmet etmiş olurlar.

Fiskobirlik Toprak Analiz Laboratuvarımız, kayıtlı ortak üreticilerimiz ile ortak olmayan tüm üreticilerimize hizmet vermektedir. Üreticilerimize faydalı olunması amacıyla en yakın Fiskobirlik kooperatifi ile iletişime geçilmesi, tarım danışmanlarımız ve personellerimiz tarafından yapılacak olan bilgilendirme doğrultusunda bahçelerinden toprak numunelerinin alınması ve laboratuvar sonucuna göre gübreleme yapılması üreticilerimizin menfaatine olacaktır.”

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
emre
emre
7 Ekim 2020 15:04

Giresun üniversitesi en detaylı toprak analizinden yani makro ve micro elementleri içerecek ölçümleri içeren analizden 260 TL ücret talep ediyor. 4 parça yeri olan bir çiftçi bu paraları verip nasıl toprak analizi yaptırsın; çünkü Toprak analizi her sene yapılması gereken bir uygulama bilemediniz 2 senede 1 kere yapılmalıdır, tıpkı insan kan tahliller, ve tetkiklerini nasıl sene de bir yaptırmalı ise aynı mantık.