Fiskobirlik ile Üretici Arasında Güven Artıyor

1
454
Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık fiyatlarının şu anda 12 lira civarında olduğunu söyledi. Fatsa Kooperatifini ziyaret eden Bayraktar, burada yaptığı açıklamada, birliğin 2005 – 2006 yılında 400 milyon liralık bir maliyet yüklendiğini belirterek, birliğin üreticinin yanında olduğu için zarar ettiğini savundu. (Sefa Eyi - Anadolu Ajansı)

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, yaptığı açıklamada, birliğin yeniden yapılandırma sürecini tamamlamasının ardından her geçen yıl daha iyi hale geldiğini, bunda da çiftçilerin sağladığı katkıların önemli rol oynadığını söyledi.

Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in üreticinin öz kuruluşu olduğunu belirterek “Üretici olmadan FİSKOBİRLİK, FİSKOBİRLİK olmadan da üretici düşünülemez.” diye konuştu.

Kurum ile üreticiler arasındaki güven ortamının son senelerde yeniden sağlanmaya başlandığını dile getiren Bayraktar, güç birliğinin her geçen yıl daha da kuvvetlendiğini belirtti.

Bayraktar, geçmişte yaşanan sıkıntılı günlerde birliğin istenildiği gibi yansıtılamadığını kaydederek “Son yıllarda üretici ile olan güven ortamı yeniden sağlanmaya başlandı. Aslında bu bir süreç. Geçmişte FİSKOBİRLİK ile üreticiler arasındaki bağın kopmasına sebep sadece birliğin para ödeyememesi değil. O günlerde aslında FİSKOBİRLİK doğru anlatılamadı.” dedi.

Kendilerini doğru anlatmak, birliğin önemini üreticilere sağlıklı aktarmak için yoğun çaba harcadıklarını, bunların sonuçlarının da olumlu yönde alınmaya başlandığını ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

“Son 4-5 yıldan bu yana birlik olarak üreticiden ürün alıp tesislerde işleyerek piyasaya aktarıyoruz. Burada doğru, sağlıklı işler yapıldığını çiftçimiz gördü. Üreticimiz, FİSKOBİRLİK’in olmadığı bir piyasanın nasıl şekillendiğini gözlemledi. Bu kurum üreticinin öz kuruluşu. Üretici olmadan FİSKOBİRLİK, FİSKOBİRLİK olmadan da üretici düşünülemez. Biz de bu süreçte birliği doğru ve sağlıklı şekilde anlatmaya çalıştık. FİSKOBİRLİK ile üretici arasında güven ortamının sağlanması noktasında ciddi yol katettik.”

Bayraktar, üreticilerin desteklerini artırmasıyla FİSKOBİRLİK’in piyasada daha etkin rol üstleneceğine dikkati çekerek “Bu anlamda bugüne kadarki süreç iyi geçti. İnşallah daha iyi olacak. Her yıl alımlarımız artıyor. Üreticilerimiz tekrar FİSKOBİRLİK’e yöneldi. Hedefimiz bu bağı daha da güçlendirmek.” şeklinde konuştu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz