fbpx
Ana Sayfa Fındık FİSKOBİRLİK: "Fiyatlar Yükselmeye Başladı"

FİSKOBİRLİK: “Fiyatlar Yükselmeye Başladı”

FİSKOBİRLİK, 15 Ağustos itibariyle başladığı fındık alımlarını hız kesmeden sürdürüyor. FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lüfti Bayraktar, bugünkü fiyatlarının levant kalite için 22 lira 50 kuruş, Giresun kalite için ise 23 lira olduğunu bildirdi.
Fındık alımları hakkında değerlendirmelerde bulunan Fındık Tarım ve Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lüfti Bayraktar, fındık alımlarından memnun olduklarını ifade ederek, “Genel olarak yoğun bir fındık alım dönemi geçiriyoruz. Bu sene alım faaliyetlerine eklenen daha yoğun koopeatiflerimiz var. Bu durumdan son derece mutluyuz. Biz her yıl sezon başladığı zaman bir önceki sezondan daha fazla alım yapmak gibi bir hedefimiz var. Bu 1 aylık süreçte de geçmiş döneme göre daha fazla fındık aldık. Görünen o ki belirlediğimiz hedefe ulaşacağız.” dedi.

“23 Lira Olan Fiyatımız 24 Lirayı Geçiyor”

Başkan Lütfi Bayraktar, piyasanın üzerinde fiyat vermeye devam ettirdiklerini söyleyerek, “Son 1 hafta içinde fiyatlarda hareketlenme var. Levant kalite 20 lira 50 kuruştan, Giresun kalite 21 lira 50 kuruştan sezona başladı. Şu anda piyasada Giresun kalite 23 lira, levant kalite ise 21 lira 75 kuruş civarı bir fiyatla devam ediyor. Biz de bu yükseliş trendine uygun olarak fiyatlarımızı güncelliyoruz. Bizim bugünkü fiyatımız levant kalite için 22 lira 50 kuruş, Giresun kalite ise 23 liradır. Piyasada Giresun kalite fındık için randıman dahil edilmeden fiyat veriliyor. Biz kendi fiyatımızın üzerine randıman fiyatı da ekliyoruz. Giresun bölgesindeki fındık ortalama 52 ile 54 randıman oluyor. Bu anlamda bizim Giresun kalite için 23 lira olan fiyatımız 24 lirayı geçiyor. Sezon başında söylediğimiz gibi ortaklarımıza piyasa fiyatının 50 kuruş üzerinde fiyat vermeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kooperatiflere gösterdiği ilginin yoğun olduğunu aktaran Bayraktar, “Bu konuda 50 tane kooperatifimiz varsa 10 tanesine ilgi gösteriliyordu. Şu anda üreticimizin %80’i kooperatiflerimize ilgi gösteriyor. Fiyatlar yükselmeye başladı, bir miktar daha yükseleceğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mersindugun.com - meritroyalbet giriş -
Dumanbet
-

Casino