Fiskobirlik Genel Kurulu Yapıldı

8
583

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı, 138 delegeden 123 oy alarak yeniden Lütfi Bayraktar oldu.

FİSKOBİRLİK’in 80. Olağan Genel Kurulu, Giresun Entegre Fındık İşleme Tesisi Sosyal Tesisi’nde yapıldı.

Seçiminden sonra yaptığı konuşmada tüm delegelere teşekkürlerini ileten Bayraktar, TMO’dan teminat karşılığı 10 bin ton fındık alacaklarını kaydetti.

Bayraktar, ürün alımına 23 Ocak’ta başlandığını, ürün bedellerinin yüzde 8 faizle 6 aylık ve 1 yıllık vadelerde ödeneceğini bildirdi. Lütfi Bayraktar, şöyle devam etti:

“Planladığımız değere ulaşmadığı sürece piyasaya fındık sürmeyeceğiz. Buradan tüm piyasaya ilan ediyorum, gerekirse bu fındığı almam, bu fındığı piyasaya peşkeş çekmem. Net söylüyorum arkadaşlar. ‘Efendim sıkıştık, siz gelin alın.’ demem. O yüzden de arkadaşlara, ‘Kendinizi ayarlayın, bu fındıklardan ben satın demeden 1 kilo satmayacaksınız.’ dedim. Çünkü piyasa şu anda şöyle algılıyor meseleyi, FİSKOBİRLİK mağdur, sıkıntılı… Gerekirse bu fındığı almam ama planladığımız değeri bulmadan da satmayacağız.”

Fındık fiyatının pazarda yükseldiğini, bu nedenle 10 bin ton fındıktan kurum olarak kar edeceklerini dile getiren Bayraktar, TMO’dan aktarılan ürünün de Birliğe ciddi katkı sağlayacağını söyledi.

“Bu kurum batarsa 600 kişi işsiz kalır”

Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in önemine işaret ederek, “FİSKOBİRLİK milletin kurumu. Dolayısıyla bu kuruma millet adına sahip çıkmak lazım. FİSKOBİRLİK’e yeterince sahip çıkılmıyor. Bu kurum var olma savaşı veriyor ama maalesef yalnız. Bu kurum batarsa 600 kişi işsiz kalır. Giresun bölgesinde 750 kişi çalıştıran kaç firma var?” diye konuştu.

Devletin fındık alımını birlik üzerinden yapması gerektiğini söyleyen Bayraktar, “Bu bölgede TMO mu alsa üretici daha çok memnun olur, FİSKOBİRLİK mi? Tabii ki FİSKOBİRLİK. Deniyor ki, ‘Yasal müsaitlik yok’. Doğru değil, müsaitlik var, zaten örnekleri de var. 2006 yılında TMO ile FİSKOBİRLİK protokol yaptı, TMO adına fındık aldık.” dedi.

Bayraktar, fındık piyasasında tekel olduğu için istikrarlı bir fiyat politikasının oluşamadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Serbest piyasa varsa bu sene fındık fiyatının çakılı kalmaması lazımdı. Beni tanıyanlar bilir. Makul, istikrarlı bir fiyat politikasından yanayım. Üreticimin de sanayicimin de bilmesi lazım fiyatı. Sanayici yarın fındık fiyatının ne olacağını bilemiyor, ben de bilmiyorum. Benim gardımı alamadığım, tahmin edemediğim, sanayicinin tahmin edemediği bir piyasayı üretici tahmin edebilir mi? Bir gün 3, bir gün 5, bir gün 10 lira… Bu kurumun başkanıyım, ben bile bilemiyorum fiyatın ne olacağını. Bu meselede nasıl tekel olmaz? Türkiye’de yüzde 100 tekel vardır.”

FİSKOBİRLİK’in iyi yolda olduğunu, bu sürecin hızlandırılması için kurum içinden de destek görmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, şu ifadelere yer verdi:

“Bizim de kendimize dönmemiz lazım. 50 kooperatifimizin faaliyet gideri son 8 yılda 80 milyon lira. Kendine yeten kooperatifler belli oranda. Hele bazıları kendisine hiç yetmiyor. FİSKOBİRLİK geçmişe göre kat kat daha iyi. Bu bir çaba, bir emek karşılığı. Bu emeğe katılan arkadaşlarınız var içinizde ama buraya hiç uğramayan arkadaşlar da var. El birliği, güç birliği olmazsa bu işler tek başına olacak değil. Bu anlamda destek istiyorum.”

Genel Kurula CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun da katıldı.

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Ziya KuruTemel SarıAhmet ŞarkBurhan AtsanHakan Karataş Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Ziya Kuru
Ziyaretçi

Ne işe yararlar bunlar hepsinin naşi ögle egri ezik sınız

Temel Sarı
Ziyaretçi

Al maşı yan gel yat hazirlar i satanlar vatandaşa eziyet etmek adi Fisko birlik derler

Ahmet Şark
Ziyaretçi

Fiskobirlik ne iş yapar arkadaşlar biri bi açıklama yapsın?

Burhan Atsan
Ziyaretçi

Hayırlı olsun

Hakan Karataş
Ziyaretçi

Olmasada olur bi işe yaradıkları yok

Şahin Kömürcü
Ziyaretçi

YILLARDIR BAŞKA N OLDU N NE YAPTI N Kİ. BUNDA N. BAŞKAN OLSAN NE YACAKSIN FINDIĞI AYAK ALTINA VERDİN MAAŞI ALDIN YAN GELİP YATTIN.

Şenel Işık
Ziyaretçi

Fındık için hiç bir faydası olmayan kuruluş galiba

Canan Yılmaz
Ziyaretçi

Fındığı öldürdünüz çiftçiyi bitirdiniz neyin peşindesinuzki?