fbpx
Ana Sayfa Fındık FIRTINA, KÜLLEME VE FINDIK KURDU REKOLTEYİ CİDDİ DERECEDE DÜŞÜRÜYOR

FIRTINA, KÜLLEME VE FINDIK KURDU REKOLTEYİ CİDDİ DERECEDE DÜŞÜRÜYOR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, geçtiğimiz günlerde yaşanan dolu yağışının, bazı fındık bahçelerinde yüzde 90 hasara neden olduğunu söyleyerek, fındığın fırtına, külleme, fındık kurdu gibi çeşitli riskler ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 22 Mayıs tarihinde yaşanan dolu olayı sonrası, 5-6 ilçede kısmi zararlar meydana geldiğini belirtti. Özellikle, Fatsa, Kumru, Korgan, Gölköy, Gürgentepe, Ünye ve Samsun’un Terme ilçesinde belirli bölgelerinde hasar oluştuğunu aktaran Soydan, etkili olan dolu yağışının, fındığa ciddi ölçüde zararlar verdiğini belirtti.

Soydan, “Şu anda eksperler alanda çalıştı. Alanlarda yapılan çalışmalara göre ortalama yüzde 50-60 hatta bazı bahçelerde yüzde 90’a varan zararlar ile karşı karşıya kalmış durumdayız” dedi.

“FIRTINA, KÜLLEME VE FINDIK KURDU REKOLTEYİ CİDDİ DERECEDE DÜŞÜRÜYOR”

Fındığın, dolu olaylarının yaşanmasının yanı sıra fırtına tehlikesi ile de karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken Soydan, “Fırtınanın, çotanakların büyüdüğü zaman ciddi zararları oluyor. O sert esen rüzgarlar çotanaklarımızı ciddi derecede yere döküyor. Bu da fındığımız da ki rekolteyi önemli ölçüde etkiliyor.

Bunun yanında fındıkta yaklaşık 5 yıldır yaşadığımız külleme hastalığı var. Bu hastalık bu günlerde ortaya çıkıyor. Yapraklarda başlayan beyaz tabaka çotanağa doğru geçiyor ve fındığın fotosentezini engelleyerek, çürümesine neden oluyor. Bu da fındık açısından önemli bir hastalık. Bu hastalık da yıllardır rekolteyi ciddi bir derecede etkiliyor” diye konuştu.

ÇİFTÇİLER, GÜN GEÇTİKÇE HASTALIKLARA KARŞI DAHA ÇOK BİLİNÇLENİYOR

Hastalıklarla ilgili, hem ziraat odalarının, hem de tarım müdürlüklerinin iş birliği içerisinde çiftçileri bilgilendirdiklerini ifade eden Soydan, “Özellikle bu sene çiftçilerimizin külleme ile ilgili mücadele ettiğini açıkça görüyoruz.

Üreticilerimiz hem bilinçli ilaç atma, hem de ne mücadele ile ilgili ne zaman ne yapılacağını odalarımıza gelerek tarım danışmanları ile birlikte mücadeleyi yapmaya gayret ediyor. Çünkü bu rekolteyi etkileyen en önemli hastalıklardan birisi. Bu aylarda fındık kurdu zararlısı da ciddi derecede zarara veriyor.”

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir