Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıktaki zararlı otlarla nasıl mücadele edilir?

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından "Çiftçi Bahçe Okulu" çalışmaları devam ediyor. Bu sayede üreticiler, fındıkta hastalık, zararlı ve yabancı otlar başta olmak üzere zararlı organizmalarla mücadele yöntemini öğreniyorlar.

Google News

Son Dakika

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli tarafından “Çiftçi Bahçe Okulu” çalışmaları devam ediyor. Bu sayede üreticiler, fındıkta hastalık, zararlı ve yabancı otlar başta olmak üzere zararlı organizmalarla mücadele yöntemini öğreniyorlar.

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından verilen Çiftçi Bahçe Okulu”yla ilgili detaylı bilgi verilen açıklamada şu bilgiler verildi;

“Entegre Mücadele; Hastalık, zararlı ve yabancı otlar başta olmak üzere zararlı organizmaların çevre ile ilişkilerini dikkate alarak tüm mücadele metotlarının birbiriyle uyumlu bir şekilde kullanılmasıyla popülasyon yoğunluklarını ekonomik zarar seviyesinin altında tutan zararlı yönetim sistemidir.

Bu sistemle zararlı organizmaların gelişimi düzenli aralıklarla kontrol edilir. Zorunlu olmadıkça kimyasal mücadeleye başvurulmadan diğer yöntemlerle sorun çözülmeye çalışılır. Böylece doğal düşmanların ve doğal dengenin korunması amaçlanır. Üreticilerin Entegre zararlı yönetimini benimseyip uygulaması ile girdiler azaltılıp karlılığın artırılması hedeflenir. Kimyasal mücadele zorunlu ise çevre dostu ve seçici ilaçlar uygun alet ile etkili en düşük dozda ve en uygun zamanda uygulanır. Böylece sürdürülebilir üretim ve çevrenin korunması sağlanır.

Fındık Entegre Mücadele Projesi kapsamında Ordu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri teknik personeli tarafından “Çiftçi Bahçe Okulu” çalışmaları ilçelerimizde devam etmektedir. Çiftçi Bahçe Okulu çalışmalarında fındık hastalık ve zararlıları başta olmak üzere, fındık yetiştiriciliği ve bitki koruma ürünlerinin kullanımı konularında bizzat arazi üzerinde uygulamalı olarak bilgi verilmekte, üreticilerin soruları cevaplanmaktadır. Çiftçi Bahçe Okulu Eğitimleri devam etmektedir.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler