Fındıkta Yeni Tehdit: Bakteriyel Yanıklık

0
6

Giresun ilinde bulunan bahçelere Müdürlük tarafından fındık bahçelerinde inceleme yapıldı. Giresun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme il birlikte “bakteriyel yanıklık” hastalığı tespiti yapıldı. Bu hastalığın diğer bölgelere de bulaşabileceği konusunda açıklama yapıldı.

Bu konuda yapılan açıklamada bulaşımın yağmur, rüzgar veya budama aletleri ile yapılabileceği belirtilerek, “Hastalık tomurcuklarda ölüme, yapraklarda ve cüruflarda lekelere, sürgün, dal ve gövdede kansere sebep olmakta. Yapraklarda yuvarlak veya çok köşeli, çapları genellikle 1-2 milimetre olan lekeler oluşur. Yeni oluşan lekeler başlangıçta donuk, sarımsı yeşil renkte olup, zamanla kırmızımsı kahverengine dönüşebilir.” ifadeleri kullanıldı. Hastalık ile ilgili olarak detaylıca bilgi verildi.

Sürgünler ve dallarda boyuna çatlak oluşabilmesinin yanında kanser oluşumununda gözlenebileceğini ve bu şekilde ağaçların ölebileceği ifade edildi. Açıklamanın devamında, “Sürgünler incelendiğinde, kabuğun hafifçe çökük ve kırmızımsı mor bir renkte olduğu ve bu bölgelerdeki kabuk kaldırıldığında altındaki dokunun kırmızımsı kahverengi bir renk aldığı görülebilir. Yapraklar bu dallar üzerinde kıvrılarak kurur ve asılı kalır. Eğer kanser genç ağaçlarda gövdeyi kuşatırsa, ağaçların ölümüne sebep olabilir. Fındık bahçelerinde kültürel önlemler alınmalı. Bahçe tesis edilirken sağlıklı fidanlar seçilmeli ve sonbaharda dikim yapılmalı. Hastalıklı sürgünler ve dallar enfekteli kısmın altından sağlam dokudan kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalı ve bunlar yakılarak imha edilmeli, budamada kullanılan aletler bir ocaktan diğerine geçerken yüzde 10’luk çamaşır suyuna daldırılarak dezenfekte edilmeli.” şeklinde ifadeler yer aldı. Hastalıklı sürgünler sebebiyle yavaş yavaş yapraklarda kuruma meydana gelerek daha sonrasında ağaçta ölüm gerçekleşir.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz