Pazar, Mayıs 29, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıkta Verim İkiye Katlandı!

Ordu, Giresun, Trabzon ve Samsun'daki 21 üreticinin fındık bahçesinde rehabilitasyon (iyileştirme) uygulamaları sayesinde yüzde 57 verim artışı sağlandı.

Google News

Son Dakika

Ordu, Giresun, Trabzon ve Samsun’daki 21 üreticinin fındık bahçesinde rehabilitasyon (iyileştirme) uygulamaları sayesinde yüzde 59 verim artışı gözlendi.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam, 2017’de yürütülmeye başlanan “DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Yenilenmesi, Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi”nin Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresince (DOKAP) finanse edildiğini dile getirdi.

Proje bölgesinde üniversite tarafından tahsis edilen alanın “FındıkPark” olarak isimlendirildiğini belirten İslam, “FındıkPark’ta farklı çeşitlerin yetiştirme tekniği, dikim, budama, sulama sistemleri, kuraklığa dayanıklılık gibi çok farklı araştırmalar kombine edilmektedir ayrıca yerli ve yabancı çeşitler de bu alana dikilerek bu çeşitlerin introdüksiyonu (bitki ıslahı yöntemlerinde bir aşama) yapılmaktadır.” sözleriyle konuşmasına devam etti.

Projenin koordinatörü de olan İslam, Ordu, Giresun, Trabzon ve Samsun’da toplam 21 üreticinin bahçesinde yürütülen projenin 2020 sonunda tamamlandığı dile getirdi.

Projenin Ordu Üniversitesi koordinatörlüğünde Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, Giresun Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesince yürütüldüğünü aktaran İslam, ayrıca 4 ildeki tarım ve orman il müdürlükleri ile ziraat odalarının partner kuruluşlar olarak bulunduğunu, özellikle projenin tamamlanmasından sonra sürdürülebilmesi açısından bu kuruluşlara önemli görevler düştüğünü belirtti.

İslam, bölgede fındık yetiştirilen bahçelerde yaşlanma sorunu yaşandığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşlanma sorunu iki şekilde görülmektedir. Birisini dikim yaşı, diğerini ise bitki yaşı olarak ifade edebiliriz. Fındık bahçelerinde dikim yaşı önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahçelerin ekonomik ömrü, dikimden itibaren 50-60 yıl kadar olup artık yaşlanmaya başlamaktadır. Kök sistemi, mevcut bitkileri beslemekte yetersiz duruma düşmektedir. Bu sebeple yaşlanan bahçelerin belirli bir plan dahilinde yenilenmesinde yarar vardır.”

Proje kapsamındaki bahçelerde hem yenileme hem de rehabilitasyon uygulamaları yapıldığını anlatan İslam, her bahçenin toplam 9 dönümden (dekar) oluştuğunu aktardı.

İslam, bahçelerin 5 dekarında yeniden dikim, 2 dönümünde rehabilitasyon ve 2 dekarında kontrol alanı olarak çalışıldığını belirterek, proje kapsamında rehabilitasyon uygulanan bahçelerde kontrole göre yüzde 57 verim artışı sağlandığına dikkati çekti.Çalışma sonunda “Fındık Yetiştiriciliği” adlı kitap hazırladı. Proje ekibiyle beraber çalışma sonunda “Fındık Yetiştiriciliği” isimli kitap hazırladıklarını ifade eden İslam, “Bu kitapta üreticilerimiz pek çok sorusuna cevap bulabilir. Fındıkta çeşit seçimi, bahçe hazırlama, dikim sistemleri, fidan dikimi, budama, sulama, gübreleme, hastalıklarla mücadele olmak üzere pek çok konuyu içeren bir kitap. Bu eser özellikle üretici odaklı olarak hazırlanmış ve proje kapsamında DOKAP tarafından bastırılmıştır.” diyerek sözlerini bitirdi.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler