Fındıkta Verim İçin Isırgandan Kurtul

8
17

Fındık bahçelerinin yabancı otla ilgili mücadelesi konusunda geçtiğimiz haftalarda üreticiye uyarı yapılmıştı. Bu defa yabancı otla mücadeleye uyarıda spesifik olarak ısırgan vurgusu yapıldı.

Giresun Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yabancı otla mücadele konusunda fındık üreticisine tekrar uyarıda bulunarak, yaptığı yazılı açıklamada uygun zaman ve doz kullanımı ile fındık bahçeleri zararlıları kolayca kontrol altına alınabilir değerlendirmesinde bulundu. Yapılan yazılı açıklamada fındık bahçelerinde çoğalan yabancı otların (ısırgan, eğrelti otları, böğürtlen ve benzeri) fındıkta verimi ve kaliteyi düşürmesi gibi etkilere yol açtığından bahsedilerek, “Genelde tek yıllık bitkiler oldukları için topraktaki besin maddelerini daha kolay bünyelerine alabilmektedir. Bu rekabeti ortadan kaldırmak ve topraktaki besin maddelerinin fındık tarafından alınmasını sağlamak amacıyla yabancı otlarla mutlaka mücadele yapmak gerekmektedir. Öncelikle kültürel ve mekanik mücadele yöntemleri tercih edilmelidir. İstenilmeyen yabancı otlar; tohum oluşumundan önceki dönemlerde sökülerek veya biçilerek yok edilmelidir.” şeklinde cümleler kullanıldı. Fındıkta verimsizliği en aza indirebilmek adına bu müücadeleyi olabildiğince özenle ve dikkatle yapmak gerekiyor.

Açıklamada ısırgan ilacı olarak gösterilen yabancı otlara karşı kullanılan total herbisit kullanımı ile ilgili bilgi verilerek, “Özellikle eğimli ve toprak derinliği az olan yüzey alanlarında herbisit kullanımı, yağan yağmurlarla birlikte yüzey akışına sebep olmakta, erozyona maruz kalarak verimli toprak tabakasının akarak yok olmasına neden olmaktadır. Ayrıca fındık için özellikle kurak aylarda toprak neminin azalmasına, su kaybının artmasına, bahçedeki otlar üzerinde yaşayan doğa için faydalı böceklerin yaşam alanlarının yok edilerek, ölümlerine sebep olmaktadır. Su kaynaklarına yakın alanlarda kullanılması durumunda ise kullanılan kimyasalların sulara karışması sonucunda çevre, doğal yaşam ve canlılar üzerinde zararlara yol açmaktadır.” şeklinde belirtildi. Yapılması gerekenler arasında bahçenin tümüne uygulamak yerine ilacın sadece yabancı otlara karşı kullanılarak yol açabileceği başka zararların da önüne geçmek gerektiği vurgulandı.

8 YORUMLAR

  1. Mesele ot değil ilaç satmak samsun ziraat mühendisligi dekaniyla konuştum tam tersi ısırgan yararlı findiğa hatta ilaç yerine ısırgan ı toplayın ficilara koyun su ilave edin ve 20 gün 1 ay bekletin findiğa ilaç yerine vurun hem kurtları öldürür hem vitamin olur findiğa diyor profosör

  2. Bu milletin bahcesi varsa bakmasinida bilir isirgan otu sifali bitkidir yeriz yemek yapariz.Siz findigin fiyatiyla ilgilenin milleti elin gavurunun eline birakmayin

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz