Fındıkta Uygulamalı Budama ve Gübreleme Eğitimi

2
30

Giresun’un Piraziz kazasında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından , müdürlüğe bağlı teknik elemanların çiftçilere budama ve gübreleme eğitimleri vermesi sağlanmıştır. Yapılan eğitim uygulamalı olarak çiftçilere aktarılmıştır. Üreticilere bu uygulamada ‘kış budaması, gençleştirme budaması, şekil budaması ve yaz budamasının (dip sürgünü temizliği) nasıl ve ne zaman yapılacağı ile verime olan etkisi anlatılmıştır. Eğitimin uygulamalı bir çalışma olarak yapılması hem etkisini arttırırken hem de daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır.

Bu uygulama esnasında çiftçilere fındıkta gübre ve gübreleme önemine değinilerek, öncelikle toprak tahlilinin yaptırılması gerektiği vurgulanmış olup, kireç ve gübre kullanımı üreticilerle birlikte bahçede uygulamalı olarak gerçekleştirildi. Bu çalışmaların yaygınlaşması hem çiftçi açısından hem de fındık üretimi açısından çok faydalı oluyor. Bu gibi çiftçi eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının daha yoğun olması için İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri çaba göstermeye çalışıyor.

2 YORUMLAR

  1. Fındıkda eğitim budama üreticiyi memnun etdınızmı hayır etmedınız fındığın alımı organize edenleremı calısacaz hamalık yapacaz düzgün fiyat verin önce 10tele kurtarmıyor cebden gitdi herşey pahalandı fındık para etmiyor budama gübre toplama patozu yeri geliyor atla yeri gelıyor arabayla fındığı cekdırıyoz işçi toplsama parası işçiyi çarşıdan koye götürme pstoza para bir suru masrafı var saymakla bıtmıyor emegımız nerde yeter artık

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz