fbpx
Fındık Fındıkta Son Dakika ! 45 Milyon Gelir!

Fındıkta Son Dakika ! 45 Milyon Gelir!

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ‘Fındık Toplamaya Büyükşehir Eli Dokunuyor Projesi’ kapsamında ekiplerin fındık bahçelerine girdiğini söyledi.

Projeyle ilgili konuşan Başkan Güler, “Ordu ilimiz için önemli olan bir çalışmayı daha hayata geçirdik.

Bilindiği üzere her yıl fındık toplama maliyeti altında yaklaşık 45 milyon il dışına çıkıyor.

Büyükşehir Belediyemiz tarafından kurulan, Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş (ORTAR)’ın amaçları arasında üreticilerimizin fındık toplama sezonu öncesi ve sonrası bahçe içinde yapılacak çalışmaları belediye eli ile yapmak vardı.

Bu proje sayesinde fındık işçiliği başta olmak üzere bahçede yapılacak akla gelen ne varsa biz yapacağız.

Yeni bir proje olmasına rağmen hem başvuru hem de işçi kardeşlerimizin ilgisi oldukça yoğun oldu. İnanıyorum ki, gelecek yıl bu proje daha da zirveye çıkacaktır” dedi.

Dünyanın en fazla fındık üretilen şehri Ordu’da düzenledikleri Hasat Şenliği’nde, dünya fındık üretiminde en büyük paya sahip 5 ülkeden 3’ünün Bakanlarını bir araya getirdiklerini de vurgulayan Güler, bu konuda tarihi adım atıldığına önemle değindi.

Fındık üretim alanında düne kadar birbirlerine rakip olarak gösterilen 3 ülkenin Ordu’da ‘Fındık Yetiştiriciliği Alanında Stratejik İşbirliği Deklarasyonu’ imzalandığına değinen Güler, “Kalite ve verimi arttırma, hastalık ve zararlılarla mücadele, fındığa katma değer oluşturma, birlikte yürümek adına oluşturulan stratejik iş birliği deklarasyonunu, 3 bakan birlikte açıkladık. Bu birliktelik Uluslararası Kabuklu Meyveler Konseyi (INC) benzeri bir birlikteliğin de temellerinin atılmasına zemin oluşturacak” dedi.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir