fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındıkta Rekolte Beklentisi

Fındıkta Rekolte Beklentisi

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının yüzde 70’ini elinde bulunduran Türkiye’de bu yıl rekoltenin az olacağı açıklandı. Uzmanlar, fındık rekoltesinin düşük olmasının ana sebebinin iklim şartları olduğunu belirttiler. Fındığın ana üretim merkezi olan Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki fındık bahçelerinde yapılan ilk analizlerde fındık rekoltesinin bu yıl düşük olacağı belirlendi. Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fındık bahçelerinde yapılan inceleme ve analizler sonunda fındık rekoltesinin bu yıl normalin altında olacağını söyledi. Şensoy, “Bir fındık ocağının bir dalında 50 adet fındık görülüyor. Bu da normalin altındadır. Ordu merkezdeki fındık bahçesi geneli temsil edebilir. Zaten üreticilerimizle yaptığımız görüşmelerde fındık olmadığını söylüyorlar. Ayrıca TARSİM eksperleri birçok bahçede yaptığı incelemede kış döneminde yaşanan doğal afetler sebebiyle yüzde 70 ile yüzde 90 arasında hasar raporu düzenliyor. Üreticilerimiz de sosyal medyada bu hasar raporlarını yayınlıyorlar. Açıkçası sıkıntılıyız. Rekoltenin yüksek olmayacağını söyleyebiliriz. Ayrıca Haziran ve Temmuz aylarında havanın kurak geçeceğini de düşünürsek rekoltenin daha da düşebileceğini söyleyebiliriz” dedi.
“KURAK HAVA REKOLTEYİ DAHA DA DÜŞÜREBİLİR”
Haluk Şensoy, şöyle devam etti: “Haziran ve Temmuz ayı çok kurak geçiyor. Kuraklık çok büyük sıkıntı oluşturdu. Geçen yıl kuraklık çok sorun oldu, bu yıl da devam ediyor. Bu yıl zaten üretici bahçesine gerekli bakımı yapamadı. Bu durumda sıkıntı gelecek yılda devam edecek. Açık söylemek gerekirse bu sene yüksek bir rekolte beklemiyoruz. Nihayetinde iklim önemli derecede belirleyici faktördür. Kurak hava riski devam ediyor. Ama ne olursa olsun üretici bahçesine sahip çıksın. Bölgemizde fındık ana üründür. Onun dışındaki diğer ürünler yan gelirdir ana gelir kaynağı fındıktır.”
“FINDIK DOĞUMLARINDA NOKSANLIK VAR”
Ziraat Odaları Koordinasyon Başkanı Arslan Soydan da aynı görüşü savunarak fındık rekoltesinin bu yıl düşük olacağını kaydetti. Soydan, “Yüzbinlerce üretici ve fındık sektörü her yıl rekoltenin ne olacağı konusunda büyük bir merak ve beklenti içerisinde bulunuyor. Şu anda fındıkta doğumlar başladı. Yani fındıklar ortaya çıkmaya başladı. Ancak üreticiden aldığımız bilgiler ve yaptığımız incelemeler sonucunda fındıkta bir noksanlık görüyoruz. Önümüzdeki günlerde doğumlar devam edecektir ama doğumlarda biraz noksanlık var” dedi. Gerçek rekolte tespitinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının öncülüğünde yapılacak tespitlerde ortaya çıkacağını da kaydeden Soydan, “Gerçek rekolte o zaman ortaya çıkacaktır ama fındığın başından iklime dayalı olaylar geçiyor. Ayrıca fındıktaki zararlı hastalıklarla mücadele devam ediyor. Daha önümüzdeki fırtına var, kuraklığı var, dolu yağışı olabilir” şeklinde konuştu.

2 YORUMLAR

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum sayısı
0 Yanıt sayısı
0 Takipçiler
 
En tepki verilen yorum
Hottest comment thread
2 Yazarlar
Sadi yilmazSeyyah Son yorum yazarları
  Abone Ol  
Bildir
Sadi yilmaz
Ziyaretçi
Sadi yilmaz

Bati karadenizde verim guzel bu yil.gecen yil batida findik cok azdi.dogu karadenizde yer gok findik.buyil uretci kafayi kullanirsa ekmegi yer.ilk hafta sen git emanete birak findigi sonra da para yapsin diye bekle.ya sat dolar al.ya da hirsizdan koruyabileceksen koy depona.akilli ol artik yeter somurulmekten bikmadin mi.

Seyyah
Ziyaretçi
Seyyah

Kışın beklenenden sıcak geçmesi ile fındık ağaçları ihtiyac duyduğu soğuklanma süresini karşılıyamadı..
Ağaçlar baharın erken gelmesi ile şaşkına uğradı. Erken uyandı.
İhracatçılar dua etsinde zirai don tehlikesinden Allah korudu bizleri de yoksa hepimiz sıfır çekerdik.
Ayrıca periyidosite nedeniyle bu yıl fındık diyarlarında ürünün az senesidir..
Dediğiniz gibi kurak geçecek bir yaz ve oluşacak diğer etkenler sözkonusu olabilir..
Millet fındıktan geçinemeyince büyük şehirlerde çalışmaya gitti, bakım yapılmıyor. artık fındık yan gelir oldu, çiftçi işçi oldu anlayacağınız..
.
Size sorum şu, taban fiyat belirlemek yerine onca masrafı yapıp tmo yu neden devreye aldınız?
Hadi devreye aldınız, ürünü tedarikçiye 1 lira farkla satarak, şartları neden üreticinin zararına çevirdiniz?
İşin en ilginç yanı fındığı dalda saymak nedir ya, fındık toplandıktan sonra çuvalda sayılsa ne olur yani.
Fındığı dalda saymak yerine, fındıktan üretilen ürünlerin üretimine ağırlık verseniz daha kalıcı bir çözüm olmaz mı?
Adamlar bizden aldığı fındıktan onlarca milyar dolar kar elde ediyorlar, biz zarar ediyoruz. Bunu başarmak ta ayrı bir marifet yani tebrik ediyorum. Bu tarlaları alıcılara satsak işçi olarak çalışsak emin olun daha iyi kazanırız. O vaziyete geldik yani. Sebep olanları İlahi adalete havale ediyorum.