Fındıkta Organik Tarım Dönemi

0
18

Organik tarım gündemden düşmüyor. Ordu’da organik tarım yapan çiftçi sayısı her geçen gün artıyor. Organik tarım, üretim ve tüketimi kapsayarak, doğayı kirletmeyerek ve de hayvan sağlığını tehdit etmeden daha sağlıklı bir ortam sunuyor.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, ilk olarak 2006 yılında 103 çiftçi tarafından 8 bin 143 dekar alanda yapılan organik tarım uygulamasının her geçen sene biraz daha artış gösterdiğini ifade etti. Yılmaz, “2016 yılında 25 bin dekar alanda 700 kişi ile uygulanan organik tarımı geliştirme projesi, 2017 yılında 2 bin 200 kişiyle 59 bin dekara ulaşmıştır” açıklamasında bulundu. Neredeyse 10 yılı aşkın sürede 59 bin dekara ulaşarak bir çok üreticinin tercihi olmuş.

“Organik Tarıma da Destek Var”

Yılmaz, organik tarımın fındık başta olmak üzere mısır, fasulye, elma, ceviz, biber, kabak ve patlıcanda yapıldığını ekleyerek, “2012 yılında 90 üretici ile başlayan organik fındık tarımında 2017 yılı sonunda 64 bin dekar alanda bin 710 üreticiye ulaşıldı. Bakanlığımız da iyi tarım ve organik tarıma ayrı bir önem vermekte olup; alan bazlı destek haricinde iyi tarım uygulayan üreticilere dekara 50 lira, organik tarım yapan üreticilere de dekara 100 TL destek vermektedir” şeklinde konuştu. Bu desteklerin üreticiyi teşvik etmesinin yanında, organik tarım ile fındıkta verim ve kalite de iyiye gidiyor. Organik tarım ile birlikte kimyasal gübre kullanımı da azalıyor. Kimyasal gübrenin doğaya olan etkileri her zaman tartışma konusuydu. Bu şekilde hem üretici hem de çevre kazanmış oluyor.

Organik tarım yüksek girdi kullanımına dayalı endüstriyel tarımın insan sağlığı, ekonomi ve çevre açısından ortaya çıkardığı olumsuz sonuçların karşısında alternatif olarak ortaya çıkmış bir tarım sistemidir. Kaynakların en iyi şekilde kullanımına dayanarak yanlış uygulamalar sonucu bozulan doğal dengeyi korumayı amaçlayan ekolojik tarım sisteminde, sentetik kimyasal gübrelerin, ilaçların ve hormonların kullanımı yasaklanmıştır. Toprak verimliliği, hastalık ve zararlılardan korunmada uygun çeşit seçimi, ürün rotasyonu, bitki atıklarının değerlendirilmesi, yeşil gübreleme, organik atıkların kullanılması, hayvan gübresi ve biyolojik kontrol gibi yöntemler esas olarak belirlenmiştir. Organik tarım yüksek kaliteyi hedefleyen bir tarım sistemidir. Başlıca amacı toprak-bitki-hayvan ve insan arasındaki yaşam zincirinde üretim optimizasyonunu sağlıklı bir şekilde sağlayabilmektedir. Organik tarımla ilgili tüm ulusal ve uluslararası standartlar araziden rafa kadar ürünün izlediği tüm aşamaların kontrolünü ve sertifikasyonu zorunlu tutmaktadır. Sertifikasyonla, organik ürün tüketerek hem sağlıklı yaşamayı hem de doğayı korumayı hedefleyen tüketicilere bir güvence verilmektedir. Ayrıca organik üretim yapan üreticinin standartlara uygun üretimini belgelendirerek ispatlamasına ve ürününü hak ettiği değerde pazarlamasına imkan sağlamaktadır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz