Salı, Ekim 4, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıkta maliyeti düşüren yöntem!

Ziraat Mühendisi Abdullah Kılıç, fındıkta en büyük maliyetin işçilik olduğunu belirterek, yerden toplama ile bu maliyetin yüzde 50 oranında düştüğünü söyledi.

Google News

Son Dakika

Ziraat Mühendisi Abdullah Kılıç, fındıkta en büyük maliyetin işçilik olduğunu belirterek, yerden toplama ile bu maliyetin yüzde 50 oranında düştüğünü söyledi.

Kendi fındığını 7 yıldan bu yana, döküldükten sonra yerden topladığını belirten Abdullah Kılıç, “Dipten toplamanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum ve bütün üreticilerimize dipten toplamayı tavsiye ediyorum. Kendi köyüm Kalıcak’ta komşularımın %80’ı bu şekilde topluyor. Dileğim bütün fındık üreticilerinin bu şekilde toplaması, hatta bahçeye ağ (sergen) sererek toplamaları” dedi.

Yere serilen ağın pahalı olduğu söylemlerinde de; “inanın iki yılda işçiye vereceğiniz işçi parası ile en az 10 yıl kullanabileceğiniz ağı alabilirsiniz” diyerek cevap veren Kılıç, u ifuadeleri kullandı;

“Yerden toplamanın faydası nedir diye soranlara birinci olarak yerden topladığımız için fındık dallarımız kırılıp zarar görmüyor, ikincisi ve bana göre en önemlisi işçilik %50 düşüyor. Üçüncüsü de solgun olarak hatta zurufu kurumuş olarak topladığımız fındığı topladığımız gün bile patoza verip dane kurutmasına geçebiliriz. Tabi ki herkes istediği gibi toplama özgürlüğüne sahiptir, ben naçizane faydalı bulduğum tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Herkese bereketli bol mahsuller, toplamaya devam eden üreticilerimize de kolaylıklar diliyorum.” (Ordu Hayat)

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler