Çarşamba, Temmuz 6, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıkta maliyet ne kadar arttı?

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta maliyetlerin neredeyse 3 katına çıktığını belirterek, üreticilerin üretime devam edebilmesi için 50 liranın üstünde bir fiyatın açıklanması gerektiğini söyledi.

Google News

Son Dakika

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındıkta maliyetlerin neredeyse 3 katına çıktığını belirterek, üreticilerin üretime devam edebilmesi için 50 liranın üstünde bir fiyatın açıklanması gerektiğini söyledi.

Fındıkta yeni hasat sezonuna 1.5 kalırken, üreticilerin aklı açıklanacak olan fındık taban fiyatında. 50 liranın üzerinde bir fiyat bekleyen üreticiler, fiyatın da hasattan önce açıklanmasını istiyor.

“ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMEMELİ”

Hasat döneminin yaklaştığını hatırlatan Soydan; “Üreticilerimiz de bahçelerini hasat öncesinde elinden geldiğince hazırlamaya çalışıyor. Artan maliyetler karşısında çiftçilerimiz fındığını sağ salim ve kaliteli bir şekilde harmana getirmek için uğraşıyor. Bunların karşısında üreticilerinin tek düşündüğü fındık fiyatının ne olacağı. Üretici maliyetlerin karşılığında da mağdur olmamak ve kazanç sağlamak istiyor. Mevcut fiyatlar üreticilerimiz için yeterli değil. TMO’nun hasattan önce fiyatı açıklayıp, üreticimizi rahatlatması lazım.” Dedi.

“ÜRETİMİN DEVAMI İÇİN…”

Fındık fiyatının 3 dolar yani 50 liranın üzerinde olması gerektiğinin altını çizen Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Geçen sene fındık fiyatları 26 liraydı. Bu yıl da şuan TMO, 2021 ürününü 44 liraya satıyor. Demek ki 2021 yılı fındığımız 40 liranın üzerine yapıyor. Ancak 2022 fındığımız için en az 3 dolar baz alınmalı. Çünkü 2022 yılı fındığının artan maliyetler karşısında daha yüksek bir fiyatla satılması gerekiyor. 3 dolar bugün 52 lira civarında. Bir maliyet ve rekolte çalışmaları yapılacak. Ancak üreticinin beklentisi 50 TL’nin üzerinde bir taban fiyatın oluşması. 50 liranın altında bir taban fiyatın oluşmasını istemiyor. 3-3.5 dolar açıklanacak bir taban fiyat üreticiye de nefes aldıracaktır. Çünkü üreticilerimizin maliyetleri çok arttı. Geçen yıla göre neredeyse maliyetler 3 katına çıktı. Üreticilerimizin üretime devam edebilmesi için bu yıl açıklanacak olan taban fiyat ve serbest piyasada oluşacak olan rakam çok önemli.”

“SERBEST PİYASA DA UYMALI”

Serbest piyasanın da yeni hasat sezonunda 50 TL’nin altında fındık almaması gerektiğini savunan Soydan, her şeyi devletten beklememek gerektiğini, TMO’nun 50 liranın üzerinde bir taban fiyat açıkladığında serbest piyasanın da 50 liranın üzerinde bir fiyatla alım yapmaya başlaması gerektiğinin altını çizdi. (Ordu Hayat)

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler