Pazartesi, Ekim 18, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındıkta kriz! Tekeller el frenini çekti!

Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 80’lik kısmını kendi bünyesine alan İtalyan Ferrero şirketinin son 3-4 gündür fındık alımı durdurduğu ve serbest piyasada gerileme trendine giren fındık fiyatının biraz daha düştüğü belirtiliyor.

Google News

Son Dakika

Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 80’lik kısmını kendi bünyesine alan İtalyan Ferrero şirketinin son 3-4 gündür fındık alımı durdurduğu ve serbest piyasada gerileme trendine giren fındık fiyatının biraz daha düştüğü belirtiliyor.

Fındık piyasası zor günler yaşıyor. Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 80’lik kısmını kendi bünyesine alan Ferrero şirketi son 3-4 gündür fındık alımı durdurdu. Ani olarak düşen alımlar nedeniyle serbest piyasada zaten düşük olan fındık fiyatları daha da düştü. Bu müdahalenin fındık fiyatlarını daha da düşürmek için yapıldığı iddia ediliyor.

ALIM DURUNCA DÜŞÜYOR

Türkiye’nin bir numaralı fındık alıcısı Ferrero fındık üreticileri tarafından birçok suçlamayla karşı karşıya. Bunlardan birincisi fındık fiyatlarıyla istediği gibi oynaması. En büyük fındık alım şirketi olduğu için alımları durdurduğunda piyasada otomatik olarak fiyatlar düşüyor. Bu nedenle üreticiler, milyonlarca üreticinin dünyanın en büyük kuruyemiş şirketi, Ferrero’nun insafına terkedildiği görüşünde.

EL FRENİ ANİDEN ÇEKİLDİ

Karasu’da fındık alan bazı tüccarlar fınd7ık piyasasındaki ani düşüşün piyasanın en büyük alıcısı olan Ferrero’nun fındık alımını durdurmasından kaynaklandığını belirterek, “Piyasa açıldığında fındığı kilosu 25 liradan almaya başlamıştık. Ne oldu da fiyat birden bire 23 liraya düştü. Çünkü Ferrero depolarını doldurdu. Bunun böyle olacağı biliniyordu ama maalesef herkes seyretti” değerlendirmesinde bulundular.

ÜRETİCİ KAYBEDİYOR

Dünyanın önde gelen ilk 100 firması arasında ilk 20’de olan Ferrero’nun fındığı ucuza kapatmak için türlü oyunlar sergilemesine mutlaka müdahale edilmelidir diyen uzmanlar, “Bu fiyat oyununun sonucunda fındık üreticisi kaybediyor, Ferrero kazanıyor. İktidar da olup bitene seyirci kalıyor, üreticinin mağduriyeti önemsenmiyor. Her haftaya umutla giren fındık üreticileri bu yılda umduğunu bulamazken, fiyatların artması kısa vadede beklenmiyor” değerlendirmesinde bulundular.

8 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Aydın
Aydın
30 Eylül 2021 21:57

Fındık Ferroya teslim istediği gibi çalıp oynuyor

Aydın
Aydın
30 Eylül 2021 21:56

İllerde fındığı en ucuza alan İl Trabzon

Hüseyin Demir
Hüseyin Demir
24 Eylül 2021 22:58

Geçen yıl 25 TL olan ürün nasıl olurda 23 liraya geriler?aklım almıyor edepsizliğin ayyuka çıktığı resmen dalga geçilen üretici hâlâ sahipsiz! yazık çok yazık oysa bakın marketlerde geçen sene bir lira olan ürün yüzde beşyüz artışla beş lira oldu bu doğru neymiş fiyat artışlarına düzenleme gelecekmiş hadi oradan derler adama sen neye göre zam verdin fındığa?dolar bazında bile değil verdiğin zam milletle anca bu kadar harika alay edilir sizi kutluyorum başarılar diliyorum göz görür bellek hapseder bir duyan vardır elbette Halik bilmez ise melîk olan Allah’ın mutlaka bir hesap günü gelecektir vardır bundan eminim

Merzeli81
Merzeli81
24 Eylül 2021 12:03

Bu emanete verilen fındıklar varken fiyat yükselmez. Ferrero hersene sonunda tüccarlara piyasadaki fiyatın biraz üzerinde fiyat bildirir fındığın veren versin yoksa bundan sonra fiyat bu olacak der sene boyu fındık o fiyat civarında seyreder. Bahane üretmesin kimse saklıyorsun evinde depoda sakla, saklayamıyorsan sat paranı al işine bak. Emanetteki fındık çoktan işlenip bakkala markete satışa geldi.

Merzeli81
Merzeli81
24 Eylül 2021 11:54

Ferrero 2020 fındık sezonunda amerika ve italyada rekolte yuksek olduğu için ihtiyacını oralardan karşıladı bu sene italyada rekolte %60 düşük olmasına rağmen türkiyede olması beklenen rekoltenin çıkmayacağını bildiği halde piyasada alımı kısa süreli durdurarak depolandığı fındığı işlerken ben ne dersem o olur havası estırmekte. Enbüyük alıcı olduğu için fiyatıda kendi belirlemektedir. Fisko Birliği devreden çıkartmalarının en büyük sebebi bu idi. Gerçi Fisko tarihinde hiç ihracat yapmadı. Devlet eliyle ihracat yapan bir kişiye Fisko fındığı satar oda ihracat yapardı. Fiskoda geliri ortaklarına böler öderdi. Fiskoyu devreden çıkarınca fiyatıda kendi belirler oldu. Fisko tesbihin ipi idi,koptu herkes dağıldı. Bu ipe dizip tekrar bağlamadan bu işin düzelmesi zor.

Benzer Haberler