Salı, Kasım 22, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındıkta kavga!

TMO Ordu Müdürü Mehmet Güney’i hedef alan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “3 ay sonra emekli olacağım diye kuruma sahip çıkmıyorsunuz. Gelene gidene bağırıp hakaret ediyorsunuz.” dedi.

Google News

Son Dakika

TMO Ordu Müdürü Mehmet Güney’i hedef alan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “3 ay sonra emekli olacağım diye kuruma sahip çıkmıyorsunuz. Gelene gidene bağırıp hakaret ediyorsunuz.” dedi.

22 Ağustos’ta fındık alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne fındık vermek isteyen üreticiler, depo ve personel yetersizliği gibi karşılaştıkları problemler nedeniyle mağduriyet yaşıyorlar.

TMO’da üreticilerin karşılaştığı sorunlara tepki gösteren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, sezon başında kendilerine verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını söyledi.

TMO’da üreticilerin yaşadığı sıkıntıların bitmediğini söyleyen Başkan Akça, “Sezonun başında bize dendi ki, depomuz hazır, işçimiz hazır. Hiçbir sıkıntımız yok. Yarın talimat verdikleri an hemen alıma başlarız dendi. İlk etapta 7 depo açıldı. Peşinden bu sayı 12 oldu. Ama sıkıntılar başladı. Ulubey ilçesinde vatandaş sırasını almış, sabaha karşı fındığını yüklemiş, depoya götürmüş bekliyor. Saat 8 olmuş, saat 10.30 olmuş,  vatandaş beni arıyor, ‘başkanım alım yok. Mağdur olduk’ kimsenin kendi özel aracı yok ki. Vatandaş araç tutuyor TMO’ya fındık getiriyor. Orada duran araç her saat ücret yazıyor. Üretici için bu büyük para.”

TMO Ordu Müdürü Mehmet Güney’i sert sözlerle eleştiren Başkan Akça, “3 ay sonra emekli olacağım diye kuruma sahip çıkmıyorsunuz. Gelene gidene bağırıp hakaret ediyorsunuz. Az dirayetli olmazsak başımıza iş alacağız. Biz kendimiz için bir şey mi istedik. Tanıdığımız var aradan fındığını al mı dedik? Vatandaşın çilesi, sıkıntısı var. Vatandaşın okula göndereceği çocuğu var. Düğün yapmış borcu var. Bankadan kredi çekmiş. Bu insanlara, bu üreticiye yardımcı olun.”

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest

1 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet yılmaz
Ahmet yılmaz
4 Ekim 2022 18:42

Devlet fındığı daldan toplamayın fındık iç doldurmadan daldan kopartılırsa firo kaybı yaşanır deniyor bizde fındığımızı silkeleyerek yerden toplana yapıyoruz havalar biraz yağışlı gidince fındık içini tam doldurduğu için kuruturken fındıkta kabuk çatlaması oluşuyor TMO fındığı alırken 5/100 kabuk çatlağından fazlasını kabul etmiyor şimdi 10/100 e çıkardı peki doğa olayından dolayı fındıktaki kabuk çatlağından dolayı üreticiyi adeta cezalandırmaktır birde dönüm başı 130 kg limit koyuluyor üretici fındıklığına iyi bakıyor dönüm başı 250 hatta 300 kg fındık alınabiliyor biz üreticilerin suçu ne hem fındıklıkların yarısına yakını b2 arazi kapsamında biz üretiyoruz devletin yaptığı bakın böyle utanmazlık böyle rezalet böyle üreticiyi aşağılamak ancak Türkiye cumhuriyetinde görülür bu durumun toptan değişmesi gerekir hangi üreticinin elinde tapulu yada tapusuz arazi varsa kayıt altına alınıp dönüm bazlı alımı 300 kg ile sınırlamalı çatlak fındık uygulamasını derhal kaldırılmalı fındık üreticisine adam gibi sahip çıkılmalı üvey evlat muamelesi görmekten bıktık artık devlet iki yüzlü olmamalı ben şahsım adına bu uygulamaları bize diretenleri şiddetle kınıyorum

Benzer Haberler