Fındıkta İlaç Kalıntısı Bırakana Para Cezası

4
18

Üreticilere Hastalık ve zararlılar için kullandıkları ilaçlarla ilgili uyarı yapıldı. Çarşamba İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akman kullanılan ilaçlarla ilgili kalıntı bırakılmasına dair fındık üreticilerine uyarıda bulundu. Çarşamba ovasında geniş bir üretim ağı olduğunu ve Türkiye’nin sayılı ovalarından biri olduğunu söyleyen Akman, üreticileri ilaçlama konusunda dikkatli olmaya çağırdı.

Öncelikli olarak fındık olmak üzere örtü altı ve açık sebze üreticiliği yapıldığına değinen Akman, “Üreticilerimizin dikkat etmesi gereken bir husus var. Bakanlığımızın gıda güvenliğinin ve sağlıklı gıdanın sağlanması anlamında kullanılan ilaçların kalıntılarıyla alakalı bir programı bulunuyor. Biz de ilçede hastalıklara ve zararlılara karşı kullanılan zirai mücadele ilaçlarının kayıt altına alınabilmesi ve üretilen ürünlerin tüketicilerin sofralarına daha sağlıklı şekilde ulaşabilmesini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. Dikkat edilmesinde ki en büyük amaç elde edilen ürünlerin sağlık açısından hiç bir tehlike yaratmamasını sağlamak.

İlaç alımında tüm hususlara dikkat edilerek özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Akman, üreticilerin kullanacakları ilaçların mutlak suretle üretici defterini bulundurarak, İl Müdürlüğünde reçetelerini yazdırmaları gerektiğini hatırlatarak, “Kullandıkları ve kullanacakları ilaçlarla alakalı doğru bilgiyi almaları gerekiyor. Alınan numunelerde laboratuvarda yapılan analizler sonucunda kalıntı zirai mücadele ilacı bulunursa idari para cezası uygulanır. Bu nedenle üreticilerimizin bu konuda dikkatli olmaları gerekiyor.” açıklamasında bulundu. Aksi durumda fındık üreticisinin cezai durumlarla karşı karşıya kalmasının söz konusu olabileceğine değinerek, dikkatli olmaları konusunda ikaz etti.

4 YORUMLAR

  1. Hangi zamanda hangi ilaçlar kullanılmalı onu söyleseydiler daha iyi olurdu. Ceza diyerek kimi korkutuyorlar. Cezanın birimi ne para cezası mı. Yoksa findik dallarını mi kesecekler. Üreticiyi mi hapse atacaklar. Çok saçma bir açıklama olmuş

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz