Fındıkta, İhracat Rakamları Yüzleri Güldürdü

13
2

Fındık ihracatı ile ilgili sezon başından itibaren yorumlar yapılıyordu. Bu konuda değerlendirmede bulunan, Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç 2017-2018 fındık sezonunda ihracatın tahmin ettikleri yönde ilerlediğini söyledi.” Sezon öngördüğümüz gibi seyrediyor” diyen Sevinç Çin pazarı ile ilgili umutlarının daha çok olduğuna değindi.

Türkiye bu ihracat sezonunda 150 bin 473 ton iç fındık ihraç ederek yaklaşık 958 milyon 260 bin 171 dolar döviz girdisi sağladı. 5 aylık süreçte elde edilen bu rakamlara değinen Sevinç, “Geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi ihracatın büyük kısmı Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleşti. İlk 5 ay içindeki ihracatın yaklaşık 114 bin tonu AB ülkelerine yapıldı.” diye konuştu. İhracatta ilişkilerin en yoğun olduğu ülkeler AB ülkeleri gibi görünüyor. Özellikle Çikolata şekerleme sektöründe öncü olan AB ülkeleri Türk fındığını tercih ediyor.

İhracat rakamları geçtiğimiz sezona göre daha fazla seyrediyor. Bu oranının yükselmesinin iyi olduğunu söyleyen Sevinç, “Fındık ihracatında 2017-2018 sezonu öngördüğümüz gibi seyrederken özellikle Çin pazarı umut vadediyor. Bu sezon Çin pazarına ihracatın artması bizleri oldukça memnun etti. Tanıtım faaliyetleri sonuç vermeye başladı. İnşallah bu konuda daha iyi gelişmeler olacak. Açıkçası Çin, oldukça önemsediğimiz bir pazardı. Bu pazarda Türk fındığının yer alması çok çok önemli.” şeklinde konuştu. Yapılan tanıtımların işe yaraması ile Çin pazarının hareketlendiğini de sözlerine ekledi. Çin pazarı ulaşmamız açısından çok önemli bir pazar konumunda bulunuyor. Bu yüzden bu pazarda ilerleme kaydetmemiz ve kalıcı olmamız çok önemli.

Çinlilerden fındık ile ilgili olarak çok iyi tepkiler aldıklarını söyleyen Sevinç, bu sebeple Çin’de tarım faaliyetleri ile ilgili çalışmaların süreceğini ifade etti. Bu sezon da her sezon gibi Ağustos sonu ile birlikte sona ereceğinden, Türkiye’in fındık ihracatında sahip olduğu rakamların artarak devam etmesi çok büyük önem taşıyor.

13 YORUMLAR

  1. Harcadıgımız masrafı aldıkmı alamadık kazanamadıkda yok hava iyi gıdıyomıusda fındıgın geleceği kotuymus dibinden kuruşun önce. Fınfdıga gereken fiyatı verin 8 tele10 tele kurtarmıyor temo gerçek fiyatı 18 teleden yapacakkı zarar edenler zararını kapatsın yoksa artık kimse fındık ısı yapmıyacak aradaki hırsızlar kazansın diye

  2. Çok ŞEY YAZMAK İSTERİM LAKİN TERBİYE M MÜSADE ETMİYOR. MİLLETİN FINDIĞI NI 7İLA 8 LİRADAN ALDINIZ PERİŞAN ETTİNİZ. ŞÖYLE BİR SOKAĞA ÇIKIN VATANDAŞ NE ALIYOR NE SATIYOR VATANDAŞIN EKONOMİK DURUMUNU GOZUNUZLE GÖRÜN. MİLLETİN HAKKINI YIYE YIYE ŞİŞTİNİZ. PİYASA ÖLÜ. ALLAH BUNLARI YANINIZA KOMAZ.UCKAHITCILAR ÇIKMIŞ LAR ŞÖYLE OLDU BÖYLE OLDU CEBİNİZE GİRDİĞİ DOĞRU. VATANDAŞ NE HALDE ONUDA ANLATSANIZA OTURDUĞUNUZ YERDEN KAZANMASINA KONUSMASIDA KOLAY. BU ARADA ZİRAAT ODALARINDADA İŞ YOK.BİZ MİLLET OLARAK ZATEN HERŞEYİ OLURUM BIRAKMISIZ. ALLAH YAT VE YARDIMCIMIZ OLSUN

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz