Cumartesi, Ağustos 13, 2022
8.4 C
Istanbul

“Fındıkta Her Yıl Emeğimizi Kimler Çalıyor?”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 54 liralık fındık fiyatına dair değerlendirmede bulundu.

Google News

Son Dakika

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 54 liralık fındık fiyatına dair değerlendirmede bulundu.

Adıgüzel konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Erdoğan bir fiyat açıklamıştır. Ama kimse ne olduğunu anlamamıştır. Erdoğan fındık destekleme ödemelerini de üstüne koyarak Giresun için ortalama 54 TL şeklinde ne anlama geldiği belli olmayan cümleler ile laf kalabalığı yapmıştır. Orduya gelip fındığın anavatanında seslendiği Ordulu üretici fındığını TMO’ya kaça verecek belli değildir. Destekleme dahil diyerek kelime oyunu yaptı. Olmayan bir rakam ekledi.

“GERÇEK TMO FİYATI 50 TL”

Gerçek TMO fiyatı 50 TL olacaktır. Serbest piyasada ise 45-48 TL. 50 TL olarak rakam tarihin en düşük fındık fiyatıdır. 2.7 dolara denk geliyor. Geçmiş yıllarda örneğin Terzi Fikriye laf ediyor. Onun yaptığı fındık mitingleri sonrası bir kilo fındık ile 46 ekmek alınıyordu. Bugünkü fiyat 10 ekmek alıyor. 36 ekmek çalınmıştır. 40 yıl önceki cuntadan taraf olup, öte yandan halkın ezici çoğunluğu ile seçilmiş belediye başkanına laf ediyor. Terörist arıyorsan birlikte yol yürüdüğün ve 15 Temmuzda millete kafa tutan yanındaki çevrendekilere bak. Fındık fiyatının en kötü olduğu ekonomik krizdeki 2002’de dahi Ekim 2002 fiyatları ile 17 kilo fındık ile bir çeyrek altın alınıyordu. Şimdi bugünkü fiyat ile 33 kilo fındık ile bir çeyrek altın alınabilir. Geçen yıl bir kilo fındık ile 12,5 kilo gübre alınıyordu idi. Simdi 6 kilo, gübre sezonunda 4 kilo bile alamayacak. 2006 yılında Erdoğan fındığı ve fındıkçıyı yabancı kartellere ve yol arkadaşı Zapsu’ya teslim ettiğinde fındık 5 dolardan bugün yarıya düşmüştür. O gün 1 kilo fındık ile 7 kilo domates, 15 kilo patates, 20 kilo soğan alınıyordu. Bugün verdiğin fiyat ile ancak 2 kilo domates, 4 kilo patates ve 5 kilo soğan alabilirsin. 36 adet ekmeği, 5 kilo domatesi, 11 kilo patatesi ve 15 kilo soğanı çalan hırsızlar kimdir. Ben şöyleyim Erdogan’ın sözcülüğünü ve yatakçılığını yaptığı fındık baronları, emperyalist şebekedir. Sn. Kılıçdaroğlu fındığa 4 dolar isterken, “Bay Kemal ve ortağı hanımefendinin sırtında küfe yok benim sırtımda küfe var” diyen Erdoğan’ın sırtındaki küfede kimlerin olduğu anlaşılmıştır. Maliyete bakarsan, alım gücüne ve dolara göre böyle. Doların kendi enflasyonunu katmadım bile. Eylül, Ekim aylarında ise bu fiyat 2 doların da altına düşebilir. Daha acısı da Erdoğan hem üreticiye gerçek fiyat 50 demekten korkmuştur. Hem de gerçek üreticinin karşısına çıkmaktan korkmuştur. Gülyalı’da fındık bahçesi manzaralı çay içerken sohbet edip fındık fiyatı sorduğu AKP Gülyalı ilçe yöneticileridir. Sen onlara ısmarlama fındık fiyatı soracağına, körler sağırlar birbirini ağırlar yapacağına gerçek fındık üreticisinden gerçek fındık fiyatı sormak istiyorsan Kotana deresine gel, Gürgentepe Narı deresine gel, sana fiyatı söylesinler.” dedi.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler