fbpx
Fındık Fındıkta Bentonit Kullanımı Sonuç Veriyor!

Fındıkta Bentonit Kullanımı Sonuç Veriyor!

Fındık bahçesinde bentonit üstünlüğü

– Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman: “Bentonitin uygulamadaki başarısı yüzde 95 oranında. Bentonitin tüm üreticilerimiz tarafından kullanılmasını istiyoruz”
 Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındıkta külleme hastalığıyla mücadelede, bentonitin uygulamadaki başarısının yüzde 95 oranında olduğunu belirterek, “Bentonitin tüm üreticilerimiz tarafından kullanılmasını istiyoruz.” dedi.

Kedi kumu, deterjan, kozmetik ve bazı gıda ürünlerinin ham maddesi olarak kullanılan ve halk arasında “kil” olarak da bilinen bentonitin külleme hastalığıyla mücadelede etkisinin belirlenmesi amacıyla uygulama yapılan Gürpınar Mahallesi’ndeki bahçede, Ünye Ziraat Odasınca program düzenledi.

Sarıkahraman, burada yaptığı konuşmada, fındıkta külleme hastalığında bentonitle ilaçlama yapılarak başarı elde edildiğini söyledi.

Bentonitin ilaçlamanın yanı sıra gübre olarak kullanılabileceğini belirten Sarıkahraman, “Bentonit bizim için bir çıkış noktası. Bentoniti ilaç yerine, gübre niyetine bile kullanabiliyoruz. Böyle bir ürün.” şeklinde konuştu.

Sarıkahraman, Ünye Ziraat Odası Ar-Ge ofisinin fındıkta verimi ve kaliteyi artırmayı hedeflediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“AR-GE ofisimizde tarım danışmanlarımızla yürüttüğümüz çalışmalarımızdan biri bentonit. Biz her türlü ilacını kendisinden üretilebilen bir coğrafyaya sahibiz. Fındıkta zararlılarla mücadele için üç doğal ürün üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan biri bentonit ile mücadele, diğeri ısırgan suyundan bir ilaç elde ettik, başardık. Bir diğer uygulamamız ise kükürt ile kireç kaynatılarak elde ettiğimiz gülleci bulamacı ki bu, herkesin bildiği bir uygulama.”

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir