fbpx
Cuma, Eylül 24, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındıklar kurumuyor! Fındık üreticisinin çilesi bitmedi!

Fındık üreticisinin fındık ile uğraşı bitmiyor. Yağışlı hava fındıkların kurumasını olumsuz etkiledi.

Google News

Son Dakika

Fındık üreticisinin fındık ile uğraşı bitmiyor. Yağışlı hava fındıkların kurumasını olumsuz etkiledi.

Karadeniz Bölgesi’nin yüksek kesimlerinde hasadı tamamlanan fındık yağmurlu hava nedeniyle kurutulamadı. Üreticiler yüksek kesimlerden şehir merkezlerine giderek uygun arsalarda fındıklarını kurutmaya çalışıyor. Bu durum birçok bölgenin çadır kente dönmesine neden oldu.

ORTAK DERT FINDIK KURUTMA

Özellikle Ordu’da sahil kesimlerinde hasat sezonu neredeyse tamamlanırken, fındıklarını toplayan üreticiler mahsullerini kurutmayan arayışına düştü. Ayrıca Ordu’nun yüksek kesimlerdeki mahallelerde yaşayan vatandaşlar, havaların yağışlı olması nedeniyle, topladıklarını kırsal mahallelerden şehir merkezine taşıdı.

BOŞ ARAZİLER ÇADIR KENTE DÖNDÜ

Bazı üreticiler, kent merkezindeki evlerinin önlerine mahsullerini sererek kurutmaya çalışırken, şehir merkezinde evleri bulunmayan üreticiler de büyük arsaların yolunu tuttu. Üreticiler, kamyonetler yardımıyla getirdikleri fındıklarını burada kurutmaya çalışıyor, geceleri ise başında nöbet tutuyor. Fındık üreticilerinin boş arsalardaki bu beklentileri ise çadır kentleri andırırken, bazı üreticiler ise fındıklarını tarladan topladıkları gibi arsalara getirerek, burada patoz yardımıyla tanelerine ayırıyor.

“FINDIĞIMI KÖYDE KURUTAMADIM…”

İzmir’den Ordu’ya fındık hasadı için gelen ve fındıklarını kurutmak için boş arsaya geldiklerini belirten Döndü Tekşal, “Fındığımı köyde kurutamadım, Ordu merkeze getirdim. Yüksek kesimlerde yağışlı hava olduğu için kurutamadık, inşallah burada kuruturuz. Geceleri arkadaşlar çadırda ve araçlarda kalıyorlar, kendi hasadımız olduğu için bunlara katlanıyoruz” dedi.

“FINDIĞIMIZIN PEŞİNDE UĞRAŞMAK ZORUNDAYIM”

Gülüşan Yavuz isimli fındık üreticisi fındıklarını kurutmak için kent merkezine geldiklerini belirterek, “Fındığımızın peşinde uğraşmak zorundayım. Bu yıl köyde olduğu gibi merkezde de havalar sıcak gitmedi. Yaklaşık 10 gündür buradayız. Biraz kurudu ama havalar düzelirse inşallah kaldırırız” diye konuştu.

“YÜKSEK KESİMLERDE YAĞIŞ OLDUĞU İÇİN FINDIĞI ISLATTIK”

Nurettin Kahveci de fındıklarını serdikten sonra kurumasını beklediklerini ve yaklaşık 4 gündür burada beklediklerini ifade ederek, “Yüksek kesimlerde yağış olduğu için fındığı ıslattık. Şimdi bir o kadar daha bekleriz gibi. Günü birlik meteorolojiyi takip ediyoruz. İnşallah havalar da açar ve vatandaşlar da işini görür, sezonu sağlıklı bir şekilde kapatırız” ifadelerine yer verdi.

BAZI ÜRETİCİLER FINDIKLARINI BURADA AYIKLIYOR

Boş arazide fındık kurutan üreticilerin mahsullerini patoz ile tanelerine ayıran patoz sahibi Metin Çelik ise, “Bu yıl havalar yağışlı olduğundan herkes fındığını kurtarmak ve ayıklatmak için buralara seriyorlar. Biz de yaş ve kuru demeden vatandaşlara hizmet ediyoruz.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler