fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındıkçılar Yeni Sezondan Umutlu

Fındıkçılar Yeni Sezondan Umutlu

Devletin en üst yetkililerinin yaptıkları açıklamaların önemini vurgulayan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yeni sezon öncesi fındık ve üreticisinin korunması adına elzem olduğunu belirtti.

Karan, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Giresun’da ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan üreticilerimizi destekliyoruz. Bakınız şu anda fındık fiyatları nereye geldi, 18’i buldu mu? Buldu. Neredeydi? 10-11-12 buralardaydı. Biz kalktık TMO olarak buna 14 dedik. 14’ten sonra rakam yükselmeye başladı. Biz sizin yanınızdayız. Sizi sömürmek isteyen fırsatçılara hiçbir zaman fırsat vermedik, vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandığını anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de yine mitingde “Fındık üreticisi, benim çiftçim, benim köylüm, benim başımın tacıdır.” dediğine işaret eden Karan, hükümetin en üst düzey yetkililerinin yaklaşım ve açıklamalarının yöre çiftçisini memnun ettiğini belirtti.

Karan, devletin en üst yetkililerinin yaptıkları açıklamaların yeni sezon öncesi fındık ve üreticisinin korunması adına önem arz ettiğini söyleyerek, “Devletin en üst yetkililerinin yaptıkları açıklamalar, yeni sezon öncesi fındık ve üreticisinin korunması adına önem arz etmektedir. Fındık ürünü ve çiftçinin korunmaya devam edeceği söylemleri ve yaklaşımı üreticilerimizi bir kez daha mutlu etti. Biz artık bu konuda şüphe duymuyoruz. Söylemlerin bundan sonra da gerçekleşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

“TMO’nun alıma başlaması olumlu yansıdı”

TMO’nun 1 Kasım 2018’de piyasaya girerek Giresun kalite 14,50 liradan olmak üzere fındık alımına başlamasının serbest piyasaya olumlu yöde yansıdığına işaret eden Karan, “2018 ürünü rekoltesi oldukça düşük. Ağustos, eylül ve ekim aylarında pazara ciddi miktarda ürün girişi oldu ve bu aylarda piyasada fındık sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenle de fiyat yükseliyor. Bugün 18 lirayı gördü.” diye konuştu.

Karan, serbest piyasada yaşanan arz açığının ofisin stoklarındaki fındıkların değerini daha da artırdığını kaydederek, “TMO’nun bugünlerde piyasaya fındık sürmesi durumunda piyasa bundan olumsuz etkilenecektir. Biz TMO’nun pazara ve fiyata negatif anlamda etki etmeyecek şekilde politika izlemesini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

21 YORUMLAR

  1. Lan s.tirin gidin.fındık kasım ayındamı toplanıyorda fiyatını Kasımda açıklıyorsunuz.ayrıca şu anda fındık 50 lira olsa ne olur.üreticinin elinde fındıkmı kaldı.bu fiyatları Ağustos ayında açıklayında üretici ürününü kaça satacağını bilsin.fındık üreticisiyle dalga geçmeyin.😠😠😠

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz