Fındık ve Kivi Üreticilerine Uyarı!

1
1105

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, düzenlenen tarım sigortaları eğitim ve bilgilendirme toplantısında, fındık ve kivi üreticilerinin zirai don, fırtına, heyelan ve kuraklık riskine karşı Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) başvurarak bahçelerini sigortalatmaları gerektiğini söyledi.

Stratejik bir sektör olan tarım sektöründe zaman zaman çok büyük riskler olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Doğal afet dediğimiz ve çoğunlukla önleme imkanımız olmayan bu riskler altında üretim yapmak durumundayız. Bizim öncelikli hedefimiz tarım sektöründe sürdürülebilir üretimin sağlanmasıdır. Bu noktada Bakanlığımız tarafından sürekli çalışmalar yapılmakta ve yeni projeler uygulanmaktadır.” diye konuştu.

Bakanlığın bir yandan yaptığı Ar-Ge faaliyetleriyle bu riskleri minimize etmeye çalıştığını da ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Diğer yandan olası afet ve diğer nedenlerle tarımsal üretimde meydana gelebilecek büyük kayıplarda üreticilerimizi koruyacak tedbirleri geliştirerek sürdürülebilirliği sağlamaya çalışmaktadır. Eğer biz üreticimizi koruyamaz ve küstürürsek tarımda sürdürülebilirliği sağlama şansımız da ortadan kalkmış olur. Tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, mevcut üreticilerimizin üretime devam etmeleri ve bu üreticilere yenilerinin eklenmesiyle mümkün olabilecektir. Bu nedenle üreticilerimizi doğal afetlere karşı tarım sigortası ile korumak son derece önemlidir.”

Yılmaz, “Yakın zamanda ilimizde büyük ve üzücü bir sel felaketi oldu. Bu afette zarar gören üreticilerimizden tarım sigortası yaptıranlar gerekli yerlere bildirimde bulundu. TARSİM’e bağlı eksperlerin yaptığı çalışmalar neticesinde çiftçilerimizin zarar bedelleri ödendi. Zararı karşılanan üretici o yılın ürününü kaybetti ama bir sonraki yıla üretim yapmak için gerekli olan sermayeyi TARSİM’den sağlamış oldu.” dedi.

Kemal Yılmaz, önemli tarımsal ürünlerinden fındık için 10 Mart’a, kivi için de 22 Şubat’a kadar üreticilerin sigorta yaptırmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sığır eti, buğday ve fındık ucuzladı
Sığır eti, buğday ve fındık ucuzladı

1 Yorum

  1. Kişi kendi sigorta şirketini bireysel kurmalı. Bolluk senesinde bir miktarını ileriki yillara ayırıp sıkıntıya düşmemelidir.
    Sigortacılık zaten etik degil. Acenta bi pay aliyor, bahçe elpertiz yapiyor o bi pay alıyor, bi afet olursa birdaha bi pay aliyor.
    Havuzda para kalmadi. Sistem para vermemek icin bir suru gadaguleye giriyor. Bide bi tomar evrak kagit israfı ile cevre zarar goruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz