fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık Üzerine Algı!

Google News

Son Dakika

İçinde bulunduğumuz günlerde her yıl olduğu gibi fındık fiyatı üzerine oyunların, demeçlerin gündeme geldiğini görmekteyiz.

Rekoltenin fazla olduğunu ileri sürüp düşük fiyat, rekoltenin az olduğunu söyleyip fazla fiyat isteyerek kamu otoritesi üzerinde etkili olmaya çalışanlar arasındaki kavgayı görüp farkına varıyoruz. Bu kavgayı verenlerin üreticiyi zerre kadar düşündüklerini düşünmüyorum. Nedenlerini de, fındık ekonomisi üzerine yazdığım her bir yazıda dile getirmeye çalışıyorum.
Fiyat konusunu yazdım. Bu sefer, dikim alanı ve dekara verim üzerine yapılan algı oyunlarını ve önyargılar üzerine somut tespitlere ve değerlendirmeye devam edeceğiz!

Dikim alanları, eğim ve rakım üzerine bir analiz yapmıştım. Kısaca dile getirildiğinde 2018 yılı itibariyle ülkemizin 706.700 hektarlık fındık dikim alanı ile karşılaştırıldığında İtalya’nın %11’ine, İspanya’nın %2,1′ine ve ABD.’nin % 4,25’ine ulaşılabildiği açıktır.

Görüleceği üzere dekara verimi yüksek olduğu iddia edilen bu üç ülkenin dikim alanı, ülkemiz ile kıyas kabul etmeyecek ölçüde küçüktür. Dolayısıyla üretimden aldıkları payı da küçüktür.

Bu üç ülkenin fındık dikim alanlarının düşük rakımlarda bulunduğunu belirterek, ülkemizde ise 1 ilâ 1000 metre arasındaki yüksekliklerde üretim yapıldığını belirtmiştim.
Her üç ülkede de, fındık dümdüz bir alanda yetiştirilmektedir. Bu üç ülkedeki dikim alanının, rakımının ve eğiminin homojen olmasının olanak tanıdığı verim fazlalığı hesaba katılmalıdır.
Doğu Karadeniz Bölgesinde, özellikle de Giresun’da 0’dan 75-80 dereceye kadar çıkan eğimlerde fındık üretildiğini bilmeyip verim düşüklüğü iddiasında bulunanlara anımsatmak zorundayım. Yani, Giresun ilinde yüksekliği 1000 metreye, eğimi 80 dereceye varan alanda fındık üretimi yapılmaktadır. Homojen olmayan bir yükseklik ve eğim yapısı, verimi etkileyen bir değişken olarak dikkate alınmak zorundadır. Dolayısıyla iki önemli değişken göz ardı edilerek ülkemizde “dekara fındık verimi düşüktür” şeklinde yanıltıcı açıklama yapılması doğru değildir. Değişkenleri hesaba katmadan düz mantıkla yapılan açıklamalardır.

4 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet Dursun Yılmaz
Ahmet Dursun Yılmaz
1 Temmuz 2021 08:54

Sayın Yetkili,
Lütfen, alıntı yaptığınız kaynağı belirtiniz.

Ali
Ali
30 Haziran 2021 09:32

Burada konu ile ilgili, vatandaş lehine ne.var? Üretici mağduriyeti, kâfi fiyat, emek….

YUSUF EKŞİ
YUSUF EKŞİ
30 Haziran 2021 05:12

FINDIĞIN SAHİBİ YOK
HIRSIZLAR DEVLETTEN DESTEK ALIYOR
CİMER
TMO
HEPSİ UYDURUK KURUMLAR
CİMER YAZI CUMHURBAŞKANINA GİTMİYOR
BASİRETSİZ KİŞİLER CEVAP VERİYOR SONUÇ HEP SIFIR
TMO FINDIK 27.TL.İKEN 22.TL.TABAN FİYATI VERİYOR FINDIK 19.TL.OLUYOR
2023 DE BU KAFAYLA GİDERSENİZ
ÜLKEKİ CHP YE VE ORTAĞI HADEPE TESLİM EDERSİNİZ

Benzer Haberler