Pazartesi, Ekim 18, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık üreticisini bu sene randımanları sevindirdi!

Fındık sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Öte yandan Karadeniz Bölgesi'nde orta ve yüksek rakımlı yerlerden serbest piyasaya getirilen fındığın randımanı, sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü.

Google News

Son Dakika

Fındık sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Öte yandan Karadeniz Bölgesi’nde orta ve yüksek rakımlı yerlerden serbest piyasaya getirilen fındığın randımanı, sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü.

Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak, bölgede fındık hasadının sona erdiğini, üreticilerin patoza (fındık ayıklama makinesi) verdikleri ürünü kurutma telaşının ise sürdüğünü söyledi.

“FINDIĞIN RANDIMANI 52 İLE 55 ARASINDA DEĞİŞİYOR”

Bu sezon son yılların en yağışlı fındık kurutma döneminin geçirildiğini belirten Şenocak, fındığını kurutmada zorluk çeken bazı üreticilerin sahil kesimini tercih ettiğini, bazı üreticilerin ise yağışın daha az olduğu çevre illere yöneldiğini aktardı. Şenocak, serbest piyasaya indirilen fındığın randımanına da değinerek, “Orta ve yüksek rakımlı yerlerden pazara indirilen fındığın randımanının iyi olması son derece sevindirici. Buralardan pazara getirilen ürünün randımanı 52 ile 55 arasında değişiyor” dedi.

50 RANDIMAN 24,5 TL

Sahil kesiminden pazara sunulan fındığın randımanının ise 50 ile 52 arasında değiştiğini kaydeden Şenocak, “Sahil bölgesindeki fındığın kabuğu daha kalın. Ancak içi küçük.” ifadesini kullandı. Öte yandan, Giresun’da serbest piyasada 50 randımanlı fındığın kilogramı 24,5 liradan işlem görüyor.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler