Fındık Üreticisine Yetiştirme Tekniklerinde Yenilikler Anlatıldı

1
0

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü fındık ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Müdürlük bünyesinde bulunan mühendisler tarafından Samsun Bafra’da “Fındık Yetiştirme Teknikleri Semineri” verilerek fındık üreticilerini gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan eğitimden önce Bafra Ziraat Odası’nda konuşma yapan Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Bize üye olsun olmasın Bafra’da kırsal kesimde fındık üretimi yapan 21 mahallede üç senedir kırsal kesimde haftanın 5 günü üreticilerimizle birlikte olarak danışmanlarımızla birlikte seminerler verdik. 2017 yılında Karadeniz’in en verimli ve en kaliteli fındığına sahip olduk. Bundan da gurur duyduk. Büyük çoğunlukla fındıkta sıkıntılarımız var. 50-60 yıldır orman arazisini yitirmiş hazine arazilerinde fındık üretimi yapan vatandaşlarımız var. Bu üreticilerimiz maalesef devletimizin vermiş olduğu destekten yararlanamıyor. 100 dönüm arazide fındık üretimi yapan vatandaşımız var, bir kuruş destek alamıyor. Bafra’da tarımın her bölgesinde sıkıntılarımız var ama fındık Bafra’da çok gelişen bir ürün oldu. Sorunlarımızın bir an önce çözülmesini istiyoruz” açıklamalarında bulundu. Fındığın Bafra’da oldukça verimli yetişerek ilerleme kaydettiğini ancak fındık üreticilerinin yeterli destek alamamasından kaynaklı sorunlar yaşadıklarını konuşmasına ekledi.

Konuya dahil olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı ise üreticilerin sürekli gelebileceğini ellerinden geleni yapmak istediklerini söyleyerek, “Biz tarım ürünlerini yetiştirilmesi noktasında iş ve işlemleri artık geleneksellikten çıkartıp, alışkanlıklarımızdan çıkartıp kesinlikle profesyonel yaklaşmanız gerekiyor. Yani en küçük işletme açtığımız zaman belli bir yatırım yapıyoruz, belli bir para harcıyoruz, giderlerimizi tutturmaya çalışıyoruz, birlikteliğimiz arttırmaya çalışıyoruz. Tarımda bunun gibi eski usullerle yapılmaktan çıktı. Üretim ve girdi maliyetleri yüksek olduğu için de piyasada olan en küçük bir dalgalanmada da en büyük zararı ve en büyük hasarı da biz görüyoruz. Önce birlikte hareket etmemiz gerekiyor. İkincisi daha profesyonel gayret etmemiz gerekiyor. Bizi gece gündüz boş bırakmayın, gece gündüz rahatsız edin. Bizler bu iş için para alıyoruz, bu iş için yaşıyoruz” açıklamasını yaptı. Üreticiye her zaman kapılarının açık olduğunu ve tüm sorunları için gelebilecekleri yorumunu yaptı.

Konuşmalar sürerken Bafra ilçesi Kaymakamı Ali Fuat Türkel fındığın kaybettiği değere değindi. Fındık konusunda yapılan yatırımların arttırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bafra’da çeltik başta olmak üzere kışlık sebze ağırlıklı ama tütün var, buğday var ve önemli miktarda fındık üretimi var ama ovada bu görünmüyor olabilir. Türkiye fındık üretiminde dünyada birinci ama fındığı yeterince değerlendiremiyoruz. Zaman zaman fiyat yükseliyor ama zaman zamanda fındık değer kaybediyor. Fındık bu senede istenilen seviyede değil. Fiyat konusunda dalgalanmalar oluyor. Ama fındık dünya piyasasında önemli bir ihraç malımız. Bafra’da da fındık üretiminde hem kalite artar hem de ürün artar. Bir mahallemizde 300 dönüm organik fındık bahçemiz var. Belki Türkiye’de ilk bahçelerden bir tanesi. Bu tür yatırımların arttırılması lazım” dedi. Fındığın özellikle bu yıl istenilen seviyede olmamasının özellikle üreticiyi mutsuz ettiğini yorumlarına ekledi.

Gerçekleştirilen seminerde yetiştiricilik, hastalık ve zararlıları ve fındıkta yeni türlerle ilgili bilgiler verilerek eğitim tamamlandı. Semineri Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Asuman Sezer ve Ziraat Mühendisi Hidayet Candemir bilgilerini aktararak gerçekleştirdi. Özellikle bu dönemde gerçekleştirilen eğitimler oldukça fayda sağlıyor ve beğeni topluyor. Bu eğitimler sayesinde fındık yetiştiriciliği ve gübreleme, bakım açısından üreticilerin bilgileri tazeleniyor ve yeniliyor. Bu uygulamalar sayesinde verim ve kalitede artış sağlanması ile üretimde öncü durumda olan Türkiye verim ve kaliteyle de bu konumunu koruyabilecek. Aynı zamanda bu sayede hem ülke hem üretici kazanabilecek.

BU HABERE EMOJİYLE TEPKİ VER! Şimdiye kadar 0 tepki verildi.

0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu ekleyiniz
Lütfen adınızı giriniz