Fındık Üreticisine Müjde: Destek Ödemeleri Geliyor

1
23

Fındık üreticisinin beklediği destek ödemelerinden haber geldi. Nisan ayında ödeneceği belirtilen destekleme için AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu 6-20 Nisan tarihleri arasında alan bazlı gelir desteği ödemelerinin Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacağı bilgilendirmesinde bulundu.

Yapılacak ödemelerle ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Gündoğdu, 6 Nisan itibari ile başlayacak ödemelerin üreticinin yanı sıra illerin ekonomisine de katkı sağlayacağını belirtti. Konu ile ilgili açıklamada Gündoğdu, “Ödemeler TC kimlik numaralarının son rakamlarına göre yapılacak. Buna göre kimlik numarası 0 ve 2 ile bitenler 6 Nisan, 4 ve 6 ile bitenler 13 Nisan, 8 ile bitenler ise 20 Nisan’da ödemesini alacak. Kimlik numarası 0 ve 2 ile biten üreticilerimiz, destek paralarını 6 Nisan 2018’de saat 18.00’den itibaren Ziraat Bankalarından alabilir.” bilgilendirmesini yaptı.

Bu konuda Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan’da basın açıklamasında bulunarak, 2009 yılında ilk olarak başlayan desteklemenin bu sene de devam etmesinin faydalı bir durum olduğundan bahsetti. Yapılacak ödemelerin dekar başı 170 lira olduğunu hatırlatan Soydan, en kısa süreçte herkesin hesabına ödemelerin yatırılacağını söyledi. Yaklaşık 400 bin üreticinin bu desteklemeden faydalanabileceğine değinerek konuşmasını sürdüren Soydan, “1 milyon 652 bin dekar alanda üretim yapılan Ordu’da 119 bin 847 fındık üreticisine yaklaşık 281 milyon lira ödenecek. Ayrıca bölge illerimizden Giresunlu 75 bin üreticimize yaklaşık 160 milyon lira, 63 bin 500 üreticiye sahip Trabzon’a ise 93 milyon 500 bin lira destek ödemesi yapılacak.” ifadelerini kullandı. Bu üç ilin hem üretimde hem de desteklemede ilk sıralarda olduğunu belirten Soydan bölgelerde de kalkınmaya sebep olacağını söyledi. Son olarak destek ödemesi noktasında üreticileri yalnız bırakmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve hükümete üreticiler adına teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

1 Yorum

  1. Sayin fındik üreticileri hepimiz findik kac lira takip ediyoruz devlet ne destek veeicek ağzimizi acip bekliyoruz oysa hic sorgulamiyoruz araştirmiyoruz ne verirlerse yutuyoruz mesela TMO ofisi findik tavan fiyati hala 10.50 lira görünüyor mart sonunda gecerli olmak kaydiyla piyasaya kac ton kac liradan findik sürüldü benmi görmedim sorgulamadik birde üreticiyi düşünen bir sürü kurum var gecen yil herkes findik rekolte tahmini borsasi kurmuslardi hala bu senenin rekolte tahminlerini belirtmediler benmi görmedim yoksa bilgilendirilmeye layik degilmiyiz üretici dostlarim sözüm ona yabanci tüccara findik ihrac etme yetkisi veriliyorda fiskobirlige neden verilmiyor aklima takildi paylaşmak birlikte düşünmek istedim saygilar

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz