Cumartesi, Ağustos 13, 2022
8.4 C
Istanbul

“Fındık üreticisi yine mağdur edildi”

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Giresun Temsilcisi Orhan Kara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın muğlak ve yetersiz olduğunu belirterek, “Üretici köylüler olarak bu fiyatı kabul etmiyoruz.” dedi.

Google News

Son Dakika

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Giresun Temsilcisi Orhan Kara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın muğlak ve yetersiz olduğunu belirterek, “Üretici köylüler olarak bu fiyatı kabul etmiyoruz.” dedi.

Tüm Üretici Köylüler Sendikası Giresun Temsilcisi Orhan Kara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyatın yetersiz olduğunu belirterek, “Üretici köylüler olarak bu fiyatı kabul etmiyoruz. Her yıl fındığın maliyet hesabını yapıyoruz. Ne yazık ki, her yıl olduğu gibi bu yıl da yine maliyete yakın bir alım fiyatı açıklandı. Şu an açıklanan fiyat değer olarak geçen yılın açıklanan fiyatından farklı değil. Açıklanan 54 TL için ortalama sözcüğü kullanıldı. Bu kuşkulu bir durum. Yani alan bazlı destek, mazot ve gübre destekleri de belki de fiyata dahil edildi. TMO’nun alacağı fiyat 50 TL’den aşağı da olabilir.” dedi.

ENFLASYON, GÜBRE VE İLAÇ FİYATLARINA TEPKİ

Kara enflasyona ve gübre ve ilaç zamlarına dikkat çekerek, “54 TL kulağa iyi olarak geliyor. Bu geçen yılın para değerine göre iyi ancak gerçek enflasyonun yüzde yüzün üzerinde olduğu ve enflasyonun devam edeceği gerçeğini bilerek baktığımızda 54 TL’nin hiçbir değeri yok. Hatta yeni enflasyonla Eylül ayında 54 TL daha da değersizleşecek. Bu nedenle üreticiyi memnun edecek fiyat 80TL’dir. Geçen yıl 1 kg fındık, 12 kilo 400gram azotlu gübre alıyordu. Şimdiki fiyatla 54 TL ile 8 kilo 300gram gübre alınıyor. Batman’dan gelen minibüs tek seferi (geliş) geçen yıl 3300TL iken bu yıl 12.000 TL oldu. Bunlar bile fiyatın yetersizliğini belgelemektedir.” dedi.

“ÜRETİCİ KÖYLÜLER MAĞDUR EDİLİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı fiyat içinde desteklerin olmasını eleştiren Kara, “Yasa gereği devlet GSMH’nın yüzde birini tarım desteği olarak üretici köylülere vermek zorunda. İktidarlar bunu tam olarak bile ödemiyor, üretici köylüler mağdur ediliyor. Bu mağduriyet yetmezmiş gibi ikinci tokat atılıyor. Fındık alım fiyatına destek olarak verilen paralar da dahil ediliyor. O zaman iktidar üretici köylülere yasa gereği vermesi zorunlu olan alan bazlı, gübre, mazot desteğini vermemiş oluyor. Fiyat belirlemelerinde bunlar dahil edilemez.” dedi.

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler