Fındık Üreticisi Yağan Mart Karı Yüzünden Endişeli

2
973

Fındık üreticileri, yağan kar ve soğuk hava ile mücadele ediyor. Fındık dallarının üzrine yağan kar ve soğuk hava etkisi fındık üreticisini korkutuyor.

Son yıllarda hastalık ve zararlı böcekler nedeniyle ciddi rekolte kayıpları yaşanırken, 2019 sezonu öncesi yeşillenerek yaprak açan fındığın üzerine yağan Mart karı ve soğuk hava üreticiyi tedirgin ediyor. Bazı fındık üreticileri dona karşı fındık bahçelerinde ateş yakarken, Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun merkeze bağlı 600 rakımlı Taşhan Köyüne çıkarak kar yağışı altında incelemeler yaptı.

Karan, iki gündür 650-700 rakımlı köylere kar yağdığını belirterek “Geçtiğimiz hafta da sıkıntılı bir dönem geçirmiştik. Bu hafta hava şartları düzelir diye beklerken iki gündür bölgemizde 700 rakımın üzerinde görüldüğü gibi kar yağışı devam ediyor. Şuan için hava sıcaklığı eksi 1 derecede ama eksi 3’leri göreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Mart ayı, dert ayı derdik” diyen Karan, “Gerçekten de bizim için bir dert oldu. Elimiz yüreğimizde. Çünkü fındık ürününü bir yıl bekliyorsun hazır etmek için ve bu beklentiniz boşa gidecek diye endişe taşıyoruz. İnşallah havada bir yumuşama olur, ayaza çekmez ürünümüze bir sıkıntı olmaz. Şu anda hava şartları çok kötü buna insanoğlu olarak yapacağımız çok bir şey yok ama inşallah hayırlısıyla ürünümüzü kurtarırız diye düşünüyoruz” dedi.

Olası bir zirai don olayı sonrası için rekoltenin düşebileceğini ve bunun fiyatlara yansıyacağını belirten Karan, üretici için zor bir süreç olduğunu dile getirdi. Sigorta döneminin geçtiğini hatırlatan Karan, “Artık samandı, lastik yakmaktı tabi bunlar sadece söylemde kalan uygulamalar olduğunu düşünüyorum. Bunları söylüyoruz ama gerçekçiliği yok diye düşünüyorum. Çiftçinin sigorta dışında yapacak bir şeyi yok” ifadelerini kullandı.

2 YORUMLAR

  1. Hava durumu ile ilgili manşet yanlış kar yağdıran ALLAH diyilmi yüzünden diyorsun yaradanın yüzündenmi verende alanda O….,bu itham hoş deyil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz