fbpx
Ekonomi Fındık Üreticisi Fındığını 16 Lira Yerine 60 Liradan Satmanın Yolunu Buldu !

Fındık Üreticisi Fındığını 16 Lira Yerine 60 Liradan Satmanın Yolunu Buldu !

Ürettiği fındığı tesis getiren çiftçiler burada ürününü işleterek bir kilogram, yarım kilogram, natürel ve ezme halinde hazırlatarak satışa sunuyor. Serbest piyasa koşullarında 16 lira ile 16,5 lira bandında satılan fındık sağlanan katma değer ile farklı ürünler olarak 55-60 lira bandında satışa sunuluyor.

Projenin sahibi olan Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, yaptığı değerlendirmede amaçlarının üreticiye daha fazla katma değer kazandırmak olduğunu söyledi. Üreticinin de kendi fındığını işleyip pazara sunabilme işini yapabileceklerini gösterme amacıyla projeye başladıklarını bildiren Yaman,

Bizim amacımız burada bu işin yapılabildiğini göstermek, çiftçiye katma değerini daha yüksek olduğunu, nasıl fındığından daha çok gelir elde etmesi gerektiğinin projesini yaptık. Ziraat Odası olarak kendi markamızla oluşturduk ‘Tirebolu Ziraat fındık’ diye.

Bununla da satışa sunduk. Ayriyeten çiftçimizin bize getirdiği fındıkların buruşuk ve işe yaramaz kısımlarından ezme yapıyoruz. Çiftimizin fındığını değerlendiriyoruz. İster kavurma haline geçiyoruz isterse natural olarak alıyorlar” dedi.

Ticaret yapmak amacıyla da fındığını getirenler olduğunu ifade eden Yaman,

Tabii bu işin ticaretini yapanlar da var kendi ihtiyaçlarını ve hediyelik olanlar da var. Bugün piyasada hediyelik fındık aldığı zaman bir üreticimiz 55-60 lira bandında alıyor. Üreticimiz fındığını bize getiriyor ve biz değirmencilik hakkımızı alıyoruz.

Bizim burada amacımız bu işin yapılabilir olduğunu göstermek, bu tesisi çevre ilçelerde çevre illerde daha çok yaygınlaşmasını sağlamak.

Çok ciddi anlamda tesisi yapmak isteyen üreticilerimiz var, Ziraat Odası Başkanımız var. O anlamda tesisimizi bizde gelen üreticilere açtık eğitimler veriyoruz bu işi yapılabilirliğini gösteriyoruz. Tesisimiz amacı doğrultusunda uygun bir şekilde ilerliyor” şeklinde konuştu.

lk olarak 800 kilo fındık kırdıklarını ve bunu da üreticinin İstanbul’da 62 liradan satışa sunduğu kaydeden Erim Yaman, şöyle devam etti:

Bize ilk bir üretici Örenkaya köyünden geldi. Üretici bize 800 kilo fındık getirdi bunun karşılığında biz üreticiye kilogram ve yarım kilogram şeklinde hazırladığımız fındıklarını teslim ettik ve üretici İstanbul’da sattı.

Aradan bir 15 gün geçtikten sonra tekrar geldi. ‘Ben tekrar fındık kırdırmak istiyorum’ dedi bizde sebebini sorduk bize, ‘ben 62 liradan sattım kilosunu’ dedi. Bu anlamda üreticide katma değeri yüksek olan gelirini elde etmiş oldu.

Burada saatte 200 kilogram kırıyor, 60 kilogram kavuruyoruz. Şimdi biz bunu 120 kilograma çıkardık. Amaç burada bu işin yapılabildiğini göstermekti ama talep çok olunca bu tesis önümüzdeki yıl da bize yetmeyecekti bizde saatte 500 kilogram kırma kapasiteli bir tesis kurmaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

Ürettiği fındığı tesise getirerek işleten çiftçi Hamit Hanoğlu ise

Fındığımız tüccara satıldığı zaman bizim fındığımız buradan alınıyor, kavruluyor, dışarıya satılıyor vatandaşlar bunu 60 lira, 80 lira ve 100 lira gibi bir fiyata yiyor.

Biz üreticiler olarak hem ucuza satacağız hem de ürünümüzden biraz daha para kazanacağız. Bu 16 lirayı 20 liraya, 25 liraya çıkartmanın yollarını arayacağız. Onun için bundan sonra Tirebolu Ziraat Odası’nı bu konuda daha çok desteklemek gerek” diye konuştu.

 

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

26 YORUMLAR

26
Kimler Neler Demiş?

avatar
17 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
tatlı seryali fuat türkyılmazErol ArslanLütfi BilgiliFatsa Lı Ramazan Yesilyaprak Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
tatlı sery
Ziyaretçi
tatlı sery

Tebrikler böyle birseyin nasıl yapıldığını bende dâhil çoğu insan bilmiyor.Bilsek kendi evlerimizde bunu yapardık en azından işsizler ,emekli ler köylerde evlerinde bu işle uğraşırlardı.

ali fuat türkyılmaz
Ziyaretçi
ali fuat türkyılmaz

böyle bir çalışma varsa tebrik ediyor başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyorum. Güzel bir fikir , savaklamak yerine desteklemek gerekir.

Erol Arslan
Ziyaretçi

tebrik ederim oda dediğin böyle olmalı evrak yap aidaat al değil. kutlarım örnek çalışmanız için. ancak ferroli gibi firmalara karşı sağlam durabilirseniz elinizi de ayağınızı da öperim sağolun varolun

Fatsa Lı Ramazan Yesilyaprak
Ziyaretçi

Vay be bu yalanıda fınďıhada bulaştırdılar.

Lütfi Bilgili
Ziyaretçi

Dilaver Bilgili Murat Bilgili Davut Soysal

Davut Soysal
Ziyaretçi

Lütfi Bilgili Helen ne oldi

Lütfi Bilgili
Ziyaretçi

Bak fabrika varmış okudunmu haberi

Lütfi Bilgili
Ziyaretçi

Yakında fındık cartelleri bu hayır sever fabrika sahibini indirir fabrikasinida yakarlar 😁

Emrullah Varli
Ziyaretçi

Enes Varlı👍

Enes Varlı
Ziyaretçi

Emrullah Varli bak geç kalıyoz 😂

Emrullah Varli
Ziyaretçi

Enes Varlı aynn

Emrullah Varli
Ziyaretçi

Enes Varlı boş yere okuma gelde kuralım 🤣🤣

Enes Varlı
Ziyaretçi

Emrullah Varli para lazım 😂

Emrullah Varli
Ziyaretçi

Enes Varlı onu bulurz

Enes Varlı
Ziyaretçi

Emrullah Varli

Muhammet Inci
Ziyaretçi

Yalan haber 60 lira olsa findigi olañlar zengin

İdris Çakır
Ziyaretçi

Nasiiii

Zati Aytekin
Ziyaretçi

Fındığı altına yatirirsaniz ozaman

Hediye Kiraz
Ziyaretçi

Nerde 17 yediye fındık

Kenan Güleş
Ziyaretçi

Hediye Kiraz ordu korganda 17 Fındık

Sezgin Gülboy
Ziyaretçi

Sallamayın okadar

Kenan Çelik
Ziyaretçi

Burada saçmalamışlar mantıklı evet ama

Fazlı Çelenk
Ziyaretçi

Aslında çok mantıklı ama piyasada şuan öğle bir makina yok bir fabrika yerine kırıp kavurup işlenmiş halde çıkaran bir makina lazım patoz gibi 🤪😬

Telat Cömert
Ziyaretçi

Ne altmışı ben yaş gine onbir bucuga verdim hepsi yalan fakirin sahibiyok bu ülkede olanlar hep garibana oluyor böyle biline

Mahmut Polat
Ziyaretçi

Telat Cömert sen malından bezmissin daha kurutmadan elden çıkarmak istiyorsun , sen kendi malına sahip çık önce ondan sonra sağa sola konuş , ben 17.bucuktan sattım..
Ben olsam erkenden fındık satanların fındığını 10 liradan alırım..

Ismail Yener
Ziyaretçi

Nasi yani😎😎