Fındık Üreticisi Çileğe Merak Sardı

5
3

Karadeniz’de üretici fındık randımanı yeterli olmayınca çeşitli ürünlere yöneldi. Fındık üreticisi bu yıl çilek üretimini daha da arttırdı. Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz Ordu ilindi bu sezon yaklaşık 400 dekar çilek hasadı yapılmasını beklediklerinden bahsetti. Çilek hasadı 10 gün içerisinde yapılacağından üretici hazırlıklarının büyük bir bölümünü halletti.

Çilek üretiminin gitgide artış gösterdiğine değinen Yılmaz, 2012’de il genelinde 15 tonluk bir çilek üretimi yapılmasına rağmen yaklaşık 6 yıl içerisinde bu üretiminin katlanarak ciddi oranlarda arttığına vurgu yaptı. Yapılan desteklemelerin çilek üretiminde oldukça büyük katkısı olduğunu söyleyen Yılmaz geçtiğimiz yıl üretimin neredeyse 700 tonu bulduğunu belirtti.

Bu yıl Ordu’da çilek üretimi daha da fazla artış gösterdi. İl genelinde çilek üretilen alanların artması ile birlikte Yılmaz, “Bu yıl il genelinde 400 dekar alanda bin tonun üzerinde çilek hasadı bekliyoruz. Dekarda yüzde 33, üretimde ise yüzde 50 oranında artış bekleniyor. Son yıllarda fındık üreticisi çileğe merak sardı. Birçok fındık üreticisinin ek gelir getiren çileğe yöneldiğini gözlemliyoruz. Burada önemli olan çileğin tarladan pazara sunulması. Yoğun talep nedeniyle çilek tarladan alıcıya gidiyor. Bu da üreticiler tarafından memnuniyetle karşılanıyor.” ifadelerini kullandı. Fındık üretiminin artık yetersiz kalması ile birlikte üretici ek gelir kaynaklarına yönelmek zorunda kalıyor. Bu durumda kendilerininde ek gelir sağlayacak ürünlere üreticiyi yönlendireceklerini söyleyen Yılmaz, pazar piyasa araştırmasında da üreticiyi yalnız bırakmayacaklarını ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz