fbpx
Fındık Fındık Üreticilerine 10 Mart Uyarısı

Fındık Üreticilerine 10 Mart Uyarısı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta devlet destekli tarım sigortası başvurularının başladığını belirtti. Fındık üreticilerine 10 Mart’a kadar ürünlerini sigortalatmasını tavsiye etti.

Başkan Karan, yaptığı yazılı açıklamada, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak son yıllarda tarımsal alanda tarım sigortasının öneminin altını çizerek arttığını vurguladı.

Fındığın başta zirai don olmak üzere dolu, sel, fırtına gibi doğal afetlere karşı TARSİM aracılığı ile garanti altına alınabildiğine işaret eden Karan, üreticilerin riske girmemeleri gerektiğini belirtti.

Üreticilerin tarım sigortalarını FİSKOBİRLİK Sigorta ve diğer sigorta acenteleri aracılığıyla yaptırabileceklerini anlatan Karan, şunları söyledi:

“Fındıkta don teminat priminin üçte ikisi devlet tarafından karşılamakta. Geçtiğimiz yıllarda özellikle zirai don afeti başta olmak üzere dolu ve fırtına, fındıkta büyük hasara neden oldu. Devlet destekli tarım sigortası yaptıran üreticilerimiz hasarların karşılığını alırken, sigorta yaptırmayan üreticilerimiz büyük mağduriyet yaşadı. Fındıkta devlet destekli tarım sigortası başvuruları başladı. Üreticilerimizden 10 Mart’a kadar ürünlerini sigortalatarak güvence altına almalarını istiyoruz.”

Karan, bugünlerde bahçelerde fındığın ilk nişanesi olan karanfillerin de açmaya başladığını kaydederek “Önümüzdeki mart ve nisan ayı fındık için en riskli ay. Bugünden ürünümüzü güvence altına alırsak rahat bir dönem geçirmiş oluruz.” diye konuştu.

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

3 YORUMLAR

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mehmet KoçErdogan ÖztürkAlahittin Kesti Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Mehmet Koç
Ziyaretçi

Ulannnň don külot kaldimi vadandasin kicinda neye sigorta yapmaya çalışıyor sunuz fındığa kaç para fiyat verdiniz milletinen dalgamı geciyorsunuz

Erdogan Öztürk
Ziyaretçi

NEYİN KAFASINI YAŞIYORSUN BEYANAT VERME ZİRAAT ODASINI İSTEMİYORUZ ÇÜNKÜ HİÇBİR ŞEKİLDE İŞİMİZE YARAMIYOR

Alahittin Kesti
Ziyaretçi

Neyini sigorta yapalım donarda yanarsa kâra bile geçeriz