Fındık Üretici Kadınlar İstanbul’da Ağırlandı

12
4

Ferrero 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vasıtasıyla Kadın misafirleri İstanbul’da ağırladı. Karadeniz Bölgesi’nden gelen kadınlar Kente göç etme fikrini hiç akıllarına getirmediklerinden bahsederek, “Fındıkta kaliteyi artırırsak pazar aramak zorunda kalmayız, pazar bizi bulur.” şeklinde yorumda bulundular.

Bölgeden farklı illerden seçilen 10 kadın Ferrero tarafından İstanbul’da ağırlandı. Kadın misafirler Giresun, Ordu gibi fındıkta öncü illerden seçilerek, Hem keyifli vakit geçirdi hem de konu ile ilgili eğitim aldı. Yapılan ağırlamanın ilk gününde Pera Palace’daki İlham Gencer’le Beş Çayı etkinliğine katılarak yorgunluklarını attılar. İkinci gün ise Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu’dan Fadime Karagöz’ün ‘Tarımda Teşvik ve Destekler’ sunumu izleyen kadınlar; ardından KAGİDER’den Şeçil Şendal’ın kariyer ve başarı hikayesini anlatan konuşmasını dinlediler. Öğle yemeklerinin ardından misafir kadınlar memleketlerine uğurlanarak, eğitim sonlandırıldı.

Yapılan programda konuşma yapan Ferrero Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Taşkın, fındık tarımında kadının rolünün çok büyük olduğunu dile getirerek, “Tarımda kalite ve verimin artması için sahada 100’den fazla çalışanımız faaliyet gösteriyor” diyen Taşkın, “Karadeniz’deki fındık tarımının üreticiliğinin önemli bir kısmını kadınlar yapıyor ve duruma çok hakimler” açıklamasında bulundu. Yapılan çalışmalarda da kadınların rolünün büyük olduğunu özenle vurguladı.

Fındığın Her Aşamasında Kadın!

Kadınların fındıkta verim ve kalite artırımına yönelik çalışmalarda ana pozisyonda olduğuna değinen Taşkın, “Kadınların çok önemli bir misyonu var. Kendileri de bunun farkındalar. Bize ‘kadın olarak ne kadar değerli olduğumuzu hatırlattınız’ dediler bunu duymak bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı. Fındık üreticileri de yapılan bu yorumlara katıldı. Üretici kadınlardan 2 çocuk annesi olan Giresunlu Sebahat Atakan, daha modern çalışmalarla fındık bahçeleri ile ilgilenilmesi gerektiğine değinerek, “Aldığımız eğitimler sayesinde yaptığımız çalışmalarda çok beğenildik, başarılı olduk. Kazancımız da daha güzel oldu. Karadeniz kadını çok çalışkan, işini severek yapan, erkeklerden bile daha çok çalışan kadınlardır. 2 gün güzel geçti, kadın olduğumuzu ve değerli olduğumuzu hissettik, çok memnun kaldık. Köyden kente göç etmeyi düşünmüyorum. Köyümüzün bize ihtiyacı var, biz de göç edersek köyümüz biter asla göç etmeyi düşünmüyorum” diye konuştu. Katıldıkları bu program kapsamında kendilerini daha üretken ve daha değerli hissettiklerini sözlerine ekledi.

Fındık üretiminde verim ve kalite ekonomi açısından da büyük önem taşıyor. Bu ekonominin alt yapısını ise fındık pazarı oluşturuyor. Pazarın iyi ve kaliteli üretimle kendi ayaklarına geleceğini  söyleyen, Ordu’da restoran işleten ve aynı zamanda çiftçilik yapan Ayşegül Toksoy “Köyümde ürettiklerimi insanlara sunduğum küçük restoranım var, baba evimi restorana çevirdim. Bunun yanında çiftçilikle uğraşıyorum. Mısır, fasulye, bezelye gibi bizim oranın iklime uygun olarak yetişen ürünleri pişirip gelen konuklarımıza ikram ediyorum. Fındıkta kaliteyi artırmalıyız eğer kaliteli ürünümüz varsa bizim pazar aramamıza gerek yok pazar gelir bizi bulur. Karadeniz’de veya Ordu’da fındık tarımı ile uğraşmak çok zor. Her ne yapıyorsak Karadeniz’de beden gücüyle yapıyoruz. Karadeniz ekonomisini biz kadınlar elimizde tutuyoruz. Karadeniz kadınları o zor doğa koşullarına rağmen çok çalışkandır, üretkendir, Kendi ürettiklerini satarlar, kullanırlar, hiç boş durmazlar. ” şeklinde konuşarak yapılan işlerde beden gücünün önemli olduğunu ekledi. Toksoy, evinin bir bölümünü işletme olarak kullanarak mevsim sebzelerinden yaptığı yemekleri misafirlerine ikram edip bir yandan da üretim yaptığı çiftlikte çalışıyor. Bu nedenle sarf ettiği çaba çok fazla ve harcadığı güç tamamen beden gücüne dayalı. Bir çok kadınımız bu işlerin altından tek başına kalkabiliyor.

Ferrero Destek Versin, Arkamızda Sağlam Dursun

Bçr çok farklı konumdan gelen misafirlerden Düzce Akçakoc’dan gelen fındık üreticisi Serpil Yavuz, “İstanbul ziyaretimiz çok iyi geçti. Bu kurumun devamlı arkamızda olmasını istiyoruz. Yani bizim hakkımızı savunsun. Bizi mağdur etmeden çok istemiyoruz emeğimizin karşılığını alalım yeter. İyi ki Karadenizliyim, çiftçi olduğum için çok şanslıyım. İyi ki köyde doğmuşum, köy hayatını biliyorum” ifadelerini kullandı. Sahip olduğu 20 dönümlük fındık bahçesinden mevsim değişkenlerine göre yılda 5-6 ton fındık elde edebildiğini belirtti. Köyde doğup büyümenin ve böyle bir üretimde yer alabilmenin kendisi için büyük bir şans olduğunu ekledi.

12 YORUMLAR

  1. Yavaş yavaş .
    alistira alistira .
    Kanimizi emiyorlar .
    Şeker pancarı kadar .kimse ilgilenmedi ses cikarmadi findiğin bu durumuna
    Fındık başlı başına Bacasız bir fabrika bölgemizde ancak üç Maymunu oynayanlar birgün bunun çok büyük cezasını çekecek allah katında

  2. Ferarolinin yalakalari bu fındığı Rezil Ettiniz Ama bu Devran böyle yurumucek Akıllı Olun Burdan iktidara sesleniyorum Onunzde koskoca Seçimler var biz bir şey demiyoruz hükümet düşünsün çiftçinin malı her yerde Rezil biraz vatandaşı düşünün

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz