fbpx
Ekonomi Fındık Toplama İşini Ordu Belediyesi Yapacak

Fındık Toplama İşini Ordu Belediyesi Yapacak

 

ORDU’da her yıl yurdun değişik bölgelerinden ve komşu ülkelerden gelen mevsimlik işçiler tarafından toplanan fındık işçiliğine düzenleme gelmeye devam ediyor.

Ordu’ya il dışından fındık toplamak için gelen işçi gruplarına ağustos ve eylül aylarında yaklaşık 45 milyon TL ödendiğinin belirlendi. Ordu Büyükşehir Belediyesi harekete geçti.

İlk etapta Ordu Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş. İştirak Şirketini kurduran Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı  Dr. Mehmet Hilmi Güler, şirketin faaliyet alanına fındığı da ekletti. Ardından Danone firmasından Bilkent Üniversitesi mezunu Asım Suyabatmaz ’ı Ordu Büyük şehir Belediyesi bünyesine “danışman” olarak transfer eden Güler; fındık bahçelerinin bakımı, ilaçlanması, temizlenmesi ve hasadının şirket tarafından düzenli ve usulüne uygun toplanması için gerekli çalışmaların yapılmasını söyledi.

Danışman Asım Suyabatmaz’ın bir süredir üretici, sanayici ve ilgili temsilciler ile gerçekleştirdiği çalışma ve görüşmeler son aşamaya gelindi. İlk etapta pilot bölge olarak belirlenen Altın ordu, Ünye ve Fatsa ilçelerinde gerçekleştirilecek çalışmaya göre 15’er kişilik ekipler oluşturulup Bu ekipler Ordu Büyük şehir Belediyesi bünyesindeki Ordu Tarım ve Hayvancılık Gıda Sanayi A.Ş’ ye bağlanıp sigortalı olarak çalışacaklar. Fındık hasadı yaptırmak isteyen bahçe sahibi, işveren olarak bu şirket ile anlaşma imzalayacak.

Bu anlaşmaya göre ekipler fındığı hasat ettikten sonra ödemesini şirkete gerçekleştirecek. Şirket, işçilere iş bittikten sonra ödemesini peşin olarak gerçekleştirecek.

Fındık işinde çalışmak isteyen kişiler, ağustos ve eylül ayında yapılacak hasadın ardından bahçe temizleme, ot biçme gibi işlere de başvuru yapabilecek. Bahar aylarında fındık bahçelerinin temizlenmesi, otların biçilmesi, ilaçlanması gibi hizmetler söz konusu şirket tarafından gerçekleştirilecektir.

Fındık işçiliğinde çalışmak isteyenler başvurularını 17 Temmuz’dan itibaren yapabilecek ve Başvurular Altın ordu ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Danışma Ofisi’ne, Ünye ilçesinde ORMEK binasındaki ofise, Fatsa ilçesinde ise Kültür Sarayında oluşturulan başvuru ofisine yapabileceklerdir.

 

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir