fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Tekelcilerin Eline Bırakıldı

Fındık Tekelcilerin Eline Bırakıldı

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, sahil kesimindeki üreticilerin yaklaşık 20 gündür pazara indirmeye başladığını fakat Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) hâlâ taban fiyat açıklamadığını vurguladı. Enginyurt, “AK Parti milletvekilleri fındık üreticilerini, tekelci ve monopol piyasanın insafına terk etmiştir.” şeklinde ifadeler kullandı. MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “AK Parti milletvekilleri fındık üreticilerini, tekelci ve monopol piyasanın insafına terk etmiştir.” şeklinde konuştu.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, sahil kesimindeki üreticilerin yaklaşık 20 gündür pazara indirmeye başladığını ama Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) hâlâ taban fiyat açıklamadığını vurguladı. Bu süre içerisinde TMO’nun fiyat açıklaması yönünde yaptıkları açıklama ve girişimlere rağmen bunun gerçekleşmediğini belirten Enginyurt, bu konuda açıklama yapmayan AK Parti milletvekillerini eleştirdi. Enginyurt, “AK Parti milletvekilleri 20 günden bu yana TMO’nun bugün-yarın diyerek fiyat açıklayacağını söyleyip durdu. Şimdi ise ‘TMO iyi ki fiyat açıklamadı, piyasada fındık 13-14 lira oldu.’ demeye başladılar. 20 günden bu yana milletle alay ettiği için kendilerini kınıyorum. Unutulmasın ki fındıkta serbest piyasa yok. Biz serbest piyasaya inanmıyoruz. Fındıkta bir İtalyan firması var. Alıcısı da o, satıcısı da o. Tek bir firmanın olduğu piyasaya serbest piyasa değil, monopol, tekelci piyasa denir. Dolayısıyla bu serbest piyasaya güvenip fındık üreticilerinin hakkı savunulamaz, fındık üreticisi hakkını aldı denilemez. AK Parti milletvekilleri fındık üreticilerini, tekelci ve monopol piyasanın insafına terk etmiştir.” diye eleştirdi.

Sosyal mecrada, “Üretici fındığını sattı, bu saatten sonra fındığa fiyat verilmese de olur.” şeklinde algı yapıldığına da dikkat çeken Enginyurt, “Daha Aybastı’da, Korgan’da, Gölköy’de, Gürgentepe’de fındık patoza yeni verildi, yeni kuruyor. Hangi fındık pazarı indi? Ordu’da 150 bin ton fındık oluyorsa bunun 20 bin tonu ancak pazara indi. Bunlar da İstanbul, Ankara gibi il dışından gelip fındığını toplayıp satarak giden gurbetçilerin fındığıdır. Ama geride umudunu TMO’ya bağlamış olan milyonlarca insan var.” ifadelerini kullandı. MHP olarak fındık üreticisinin sesini duyurmak için 8 Eylül Cumartesi günü (bugün) saat 14.00’te Ordu-Altınordu Cumhuriyet Meydanı’nda miting tarzı basın açıklaması yapacaklarını belirten Enginyurt, üreticileri katılmaya davet etti. Enginyurt, “Burada asıl Cumhurbaşkanı’mıza sesimizi duyurmak için basın açıklaması yapacağız. Ordu, Giresun, Samsun ve Trabzon illerindeki üreticileri davet ediyoruz. Ne kadar çok olursak sesimizi o kadar gür çıkarırız. Bize seçimlerde AK Parti ile ortak hareket ettiğimizi ve neden muhalefet yaptığımızı soruyorlar. Ne yani fındık üreticisinin, milyonlarca insanın hakkını savunmayalım mı? Fındık geçen yıl 3 dolardı, bu yıl 2 dolar. Her şeye zam geldiği ortamda fındık 1 dolar değer kaybetti.” şeklinde ifadeler kullandı.

5 YORUMLAR

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Uğurgariban karadenizliEmin keskinAdemoogluErdo Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Uğur
Ziyaretçi
Uğur

Ak parti zaten kendi ayağına kurşunu sıktı.kaç aydır memleketin hali ortada.yarın seçim olsa akp nin alacağı yüzde 30 dur.ben bile bıktım artık bu rezillikten.

gariban karadenizli
Ziyaretçi
gariban karadenizli

Sayın Enginyurt ; Genel Bşk. nınız Bahçeli Cumhurbaşkanı ile kankalık derecesinde iyi görüşüyor ve her konuda aşağı yukarı anlaşıyorlar. Göreceğiz genel af bile çıkaracaklar. Sayın Bahçeli bir al-i cenaplık gösterse de fındık fiyatları için Sayın Erdogan’dan ricacı olsa inanıyorum ki işlediği bütün
” SIYASI GÜNAHLARI AFFOLUR”

Emin keskin
Ziyaretçi
Emin keskin

Bu hükümet daha ne bekliyor piyasanın açıklanmasında bir sakınca mı var yoksa bir şekilde bu hükümet daha fazla fındık üreticisinin desteğini kaybedecektir

Ademooglu
Ziyaretçi
Ademooglu

Seçimlerde ittifak yaptınız bu fındık fiyatları 4 seneden beri çok belirsiz .ittifak yaparken sadece teröre değil ekonomiye de eğitime ve sağlığa da önem verip ittifak yapsaydınız. Koltuk kapma konuşmalarında geçmemiştir bu konu dimi?bozuk saatte günde iki kere zamanı doğru gösterir ama bozuk olduğu gerçeği değişmez. Bu eleştirilerin doğru olsa da gerisi boş. Fiskobirlik mhp elinde yapsanıza 15 tl maden italyan yapmadı sen yap sen açıkla. Sadec bis konuşuyorsunuz yerel seçimlerde görüşeceğiz.

Erdo
Ziyaretçi
Erdo

İnsanlarla dalga geçiyorlar FINDIK üreticisini hiçe sayıyorlar vé bu illerden akp ye yüzde 60 70 oy çıkıyor çook şaşırtıcı 😂😂 bu günlerde FINDIK 18 20 tl olmalı