Pazartesi, Şubat 6, 2023
8.4 C
Istanbul

Fındık tehlikede!

Havanın sıcak olması fındığı tehdit ediyor. Fındık üreticileri verim kaybının yüksek olmasından korkuyor. Üreticiler kar yağmasını bekliyor.

Google News

Son Dakika

Havanın sıcak olması fındığı tehdit ediyor. Fındık üreticileri verim kaybının yüksek olmasından korkuyor. Üreticiler kar yağmasını bekliyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Karadeniz Bölgesi’nde de sıcak havanın etkisini gösterdiğini söyledi.

Fındığın istenilen verim ve kaliteyi yakalaması için 350 ile 1000 saat arasında bir soğuklama dönemini yaşaması gerektiğine işaret eden Soydan, “Çünkü fındıkta bir dinlenme süreci olması lazım ancak beklediğimiz kar yağışının olmaması nedeniyle fındık bu sürecini tamamlayamıyor. Fındık dallarında güneşli havayla birlikte karanfiller açtı ancak püsküllerde açma yaşanmadı. Maalesef fındığın istenilen sağlıklı doğumu yapabilmesi için dallarda tozlanma da olmadı.” dedi.

“HAVA SICAK SEYRETMEYE DEVAM EDECEK”

Soydan, “Maalesef bölgemizde hava şartları mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde meteoroloji verilerine göre havalar sıcak seyretmeye devam edecek. Bu durum fındığın geleceği açısından risk oluşturuyor. Fındık dalları acilen kar bekliyor.” diye konuştu.

Soydan, “Önümüzdeki mart ayında kar yağışı olur ve devamında zirai don yaşanırsa belli rakımların üzerinde fındık bahçeleri bundan olumsuz etkilenebilir. İnşallah böyle bir doğa olayıyla karşı karşıya kalmayız.” dedi.

SİGORTA ÇAĞRISI

Soydan, üreticilerin doğa olaylarının olumsuz sonuçlarına karşı güvencelerinin Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Bitkisel Ürün Sigortası olduğuna işaret etti.

“Üreticilerin bu süreçteki tek güvenceleri TARSİM sigortalarıdır. Üreticilerimizin mutlaka bahçelerine sigorta yaptırmaları lazım.” diyen Soydan, başvuru sürecinin 28 Şubat’a kadar süreceğini kaydetti.

Soydan, daha önceki yıllarda birçok defa fındığın doğa olaylarından olumsuz etkilendiğini anımsatarak, “Ancak sigorta yaptıran çiftçi en azından bu zararı en hafif şekilde atlatarak zararın karşılığını alabildi. Bu sigorta ayrıca üreticilerin alacağı tarımsal kredilerde de önemli.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

Benzer Haberler