fbpx
Cumartesi, Eylül 25, 2021
8.4 C
Istanbul

Fındık sezonu sonrası bahçe yakmanın püf noktaları nelerdir?

Yangınlara karşı alınan tedbirler yangın anında yapılan müdahaleler kadar etkilidir. Fındık üreticilerinin bahçe temizliği için çıkardıkları yangınların orman yangınlarına neden olduğunu belirten Fatsa Orman İşletme Şefi Sevil Şen önemli açıklamalarda bulundu.

Google News

Son Dakika

Yangınlara karşı alınan tedbirler yangın anında yapılan müdahaleler kadar etkilidir. Fındık üreticilerinin bahçe temizliği için çıkardıkları yangınların orman yangınlarına neden olduğunu belirten Fatsa Orman İşletme Şefi Sevil Şen önemli açıklamalarda bulundu.

Fatsa Orman İşletme Şefi Sevil Şen, Türkiye’deki ve dünyadaki yangınların artışa geçtiğini belirtti. Şen yangından önce önlem almanın yangına müdahale etmekten daha önemli olduğunu belirtti. Ayrıca Şen, olası bir yangın durumu için insanlara tavsiyelerde de bulundu.

“RÜZGARLI VE KURAK GÜNLERDE ATEŞ YAKMAKTAN KAÇINILMALI”

Yangınların önüne geçmek için yapılabileceklerden bahseden Şen, “Her şeyin başında olduğu gibi bu konuda da zirvede eğitim bulunmaktadır. Ne kadar çok insan bir konuda eğitilirse o kadar hızlı yol alınmış olunuyor. İnsanımızı doğayı kirletmemek ile ilgili eğitmeliyiz. Gözetimsiz ve kontrolsüz bir orman yangını görüldüğünde derhal acil telefon numaraları aranmalı, rüzgarlı ve kurak geçen günlerde arka bahçede ateş yakmaktan kaçınılmalıdır. Yangında, alevleri kontrol altında tutmak için su, kürek veya yangın tüpü bulundurulmalıdır” dedi.

“YETKİLİKLER TAHLİYE DERSE BÖLGE TAHLİYE EDİLMELİ”

Yangın durumunda atılacak doğru adımların yangını söndürmede önemli olduğunu belirten Fatsa Orman İşletme Şefi Sevil Şen, bu durumda yetkililerin uyarılarının dinlenmesinin büyük önem arz ettiğini belirterek, “Eğer yetkililer tahliye olunmasını istiyorsa bunu derhal gerçekleştirilmesi lazım. Tahliye rotası önceden öğrenilmeli ve bir tahliye kontrol listesi hazırlanmalı. Uçan kıvılcım ve küllerden kaynaklı zararı azaltmak için koruyucu giysi ve ayakkabılar giyilmeli, Doğalgaz, propan veya akaryakıt kaynaklarını kapatılmalı. Yangını yavaşlatmak için geniş alanlar, küvet, çöp kutularının suyla doldurulması yangını yavaşlatacaktır. Alevlerin ortasında kalanlar ise yakınlarda su yoksa az bitki örtüsü olan temiz bir alan bulup, yere uzanmalı ve ıslak giysiler ile vücudunu örtmelidir” ifadelerine yer verdi.

FINDIK SEZONU SONRASI BAHÇE TEMİZLİĞİNDE YANGINLAR ARTIYOR

Son olarak, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan vatandaşlara da seslenen Sevil Şen, “Fındık sezonu sonrası bahçe temizliği zamanı maalesef bölgemizde orman yangınları artış göstermektedir. Bağ, bahçe temizliği için ateş yakılmamalıdır. Bunlar yangın riskini azaltmakta büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler