‘Fındık Rekoltesi’ Uyarısı

3
19

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerinden, Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanacak rekoltenin beklenmesini dışarıda yapılan açıklamalara itibar etmemelerini istedi.

Soydan, oda binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, son günlerde bir takım kurumlar tarafından fındık rekoltesine ilişkin açıklamaları basından peşine düşüp takip ettiklerini söyledi.

Ortaya atılan yeni sezon fındık rekoltesinin dikkate alınmamasını isteyen Soydan, fındıkta tahmini rekolte çalışmalarına hemen şimdi başlanmadığını açıklama etti.

Soydan, yalnızca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2018’in tahmini rekoltesini yorumlama yetkisine sahip olduğuna işaret ederek, “En son yapılan toplantıda alınan karar da rekoltenin tek kurum göre açıklanması yönündeydi. Herkes alınan karara itibar etmeli. Ziraat Odaları olarak bizler bu alınan karara saygı gösterip herhangi bir tahminde bulunmuyoruz. Tanımlama yetkisi yalnızca ilgili bakanlığa aittir.” diye konuştu.

Ordu’da haziran ayında başlanacak rekolte çalışmasına her yıl olduğu gibi Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü koordinasyonunda Ordu Üniversitesi, Ordu Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Altınordu Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumların  katılacağını belirten Soydan, şöyle devam etti:

“Komite üyeleri her bölgede yürütecekleri çalışmasını rapor halinde Bakanlığa sunacak. Bu raporun peşinde 2018 fındık rekoltesi kamuoyuna açıklanacak. Dolayısıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadar açıklanacak rekoltenin dıştan yapılan açıklamalara hiçbir üreticimiz asalet etmesin.”

Soydan, en dürüst rekolteyi atamak için bütün komite üyelerinin elinden geleni yapacağını kaydederek, üreticilerin en doğru rekolteyi temmuz ayı içerisinde öğrenebileceğini söyledi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Selami Dere da fındık rekoltesiyle ilgili açıklamaların kabul edilir olmadığını vurgulayarak, “Bu aceleyi anlamış değiliz. Yiyecek, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda tam yetkili iken diğer kurumların rekolte açıklamasına bir anlam veremiyoruz. Lütfen hiçbir üreticimiz şeref etmesin.” ifadesini kullandı.

3 YORUMLAR

  1. 3 senelik fındığım duruyor çürüdü 55 randıman dan 44 randıman a düştü bu fiyatlarla bu ne üretilir Ne de bundan ekmek yenir başka işlerle uğraşın Bırakın bu fındığın peşini zaten fındıklar ilgilenen de yok Fındıkla uğraşmaya değmez

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz