fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Rekoltesi Her Yıl Düşüyor

Fındık Rekoltesi Her Yıl Düşüyor

Giresun’un Görele ilçesi Ziraat Odası Başkanı Özcan Öner, ilçede 8 bin 643 fındık üreticisinin alan bazlı destek ödemesinden faydalandığını ve 4 yılda ilçe ekonomisine 16 milyon 660 bin 432 TL kazandırıldığını kaydetti.

Görele Ziraat Odası’nın tek liste ile gidilen kongresinde mevcut başkan Özcan Öner güven tazeledi. Görele Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede konuşan Ziraat Odası Başkanı Özcan Öner “Görele Ziraat Odası, 10 bin 728 aktif üyesine hizmet vermektedir. Üyelerimizden 8 bin 643’ü alan bazlı destek gübre ve mazot desteğinden yararlandı. İlçemize 4 yılda Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinden 16 milyon 660 bin 432 TL girdi sağlandı. Bu yılda yaklaşık 4 milyon 165 bin lira etmektedir ki bu rakam bir ilçe ekonomisi için oldukça önemlidir” diye konuştu.

Fındık rekoltesinin her geçen yıl düşüşünün önüne geçilmesi gerektiğini de ifadesine ekleyen Öner, şöyle devam etti:

“Aradan 4 yıl geçti biz yine karşınıza geldik odamız 10 bin 728 üye ile hizmet veren Türkiye’deki en büyük Sivil Toplum Örgütlerinden bir tanesidir. Odamızı geliri sadece aidat geliridir. Görele Ziraat Odası olarak bizim çiftçilerimizle ilgili en büyük sıkıntımız 3-4 yıldır karşılaştığımız külleme hastalığıyla mücadele bu konuyla ilgili arazi çalışmaları yapıyoruz ama vatandaşın gerek ekonomik olarak gerekse arazi şartlarından kaynaklanan ana sıkıntılarla mücadele emek için çokta iyi yaklaşmadığını görüyoruz. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda hastalıkla mücadele etmeye çalışıyoruz. Görele Ziraat Odası faaliyetlerinden birisi de üretimin olmazsa olmazlarından olan toprak analizinin yapılması hususunda çiftçimize vermiş olduğumuz destektir. İlçemizde şuanda 5 bin ton civarında olan fındık rekoltesi her geçen yıl düşmektedir. Fındık dikim alanlarına göre bu rekolte oldukça düşüktür. Fındık dikim alanlarında gençleştirme ve doğru tarımla rekoltenin yükseltilmesi yönünde çiftçilerimizin yanındayız. Bu bizim görevimizdir.”

9 YORUMLAR

  1. TMO fındık alıyor, güya çiftçinin mahsulleri değer kazansın piyasada fiat çiftçinin lehine olsun diye. Sonra malum zatlar bakana mektup yazıyor, piyasaya fındık sürün yoksa ihracatta rekabet şansımız düşüyor diye ve ertesi gün TMO piyasaya fındık sürecek haberi fiatları birden aşağı çekiyor. Buradan sesimizi duymayanlara duyurulur: ÜRETİCİ OLARAK DÜNYA FINDIK ÜRETİCİLERİ ARASINDAKİ REKABET ŞANSIMIZ ÜRETİM MALİYETLERİ VE FİATI YÜZÜNDEN MÜTHİŞ KAN KAYBEDİYOR. ÜRETİCİNİN SGK PRİM, MALİYET VE FİAT ENDİŞELERİNE ÇARE OLUNUZ. Bakalım sesimizi duyan var mı Devlet Baba. .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz