Fındık Rekoltesi Her Yıl Düşüyor

9
996

Giresun’un Görele ilçesi Ziraat Odası Başkanı Özcan Öner, ilçede 8 bin 643 fındık üreticisinin alan bazlı destek ödemesinden faydalandığını ve 4 yılda ilçe ekonomisine 16 milyon 660 bin 432 TL kazandırıldığını kaydetti.

Görele Ziraat Odası’nın tek liste ile gidilen kongresinde mevcut başkan Özcan Öner güven tazeledi. Görele Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kongrede konuşan Ziraat Odası Başkanı Özcan Öner “Görele Ziraat Odası, 10 bin 728 aktif üyesine hizmet vermektedir. Üyelerimizden 8 bin 643’ü alan bazlı destek gübre ve mazot desteğinden yararlandı. İlçemize 4 yılda Doğrudan Gelir Desteği ödemelerinden 16 milyon 660 bin 432 TL girdi sağlandı. Bu yılda yaklaşık 4 milyon 165 bin lira etmektedir ki bu rakam bir ilçe ekonomisi için oldukça önemlidir” diye konuştu.

Fındık rekoltesinin her geçen yıl düşüşünün önüne geçilmesi gerektiğini de ifadesine ekleyen Öner, şöyle devam etti:

“Aradan 4 yıl geçti biz yine karşınıza geldik odamız 10 bin 728 üye ile hizmet veren Türkiye’deki en büyük Sivil Toplum Örgütlerinden bir tanesidir. Odamızı geliri sadece aidat geliridir. Görele Ziraat Odası olarak bizim çiftçilerimizle ilgili en büyük sıkıntımız 3-4 yıldır karşılaştığımız külleme hastalığıyla mücadele bu konuyla ilgili arazi çalışmaları yapıyoruz ama vatandaşın gerek ekonomik olarak gerekse arazi şartlarından kaynaklanan ana sıkıntılarla mücadele emek için çokta iyi yaklaşmadığını görüyoruz. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda hastalıkla mücadele etmeye çalışıyoruz. Görele Ziraat Odası faaliyetlerinden birisi de üretimin olmazsa olmazlarından olan toprak analizinin yapılması hususunda çiftçimize vermiş olduğumuz destektir. İlçemizde şuanda 5 bin ton civarında olan fındık rekoltesi her geçen yıl düşmektedir. Fındık dikim alanlarına göre bu rekolte oldukça düşüktür. Fındık dikim alanlarında gençleştirme ve doğru tarımla rekoltenin yükseltilmesi yönünde çiftçilerimizin yanındayız. Bu bizim görevimizdir.”

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
İsa AktaşSüzer HüseyinBurhan BilgiliAkapba Murat KapCavit Kanat Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
İsa Aktaş
Ziyaretçi

Öyle bir zaman gelecek ki,
Fındıklar tarlalarda çürüyecek. Para etmediği için kimse toplamayacak. O günler yakın.

Süzer Hüseyin
Ziyaretçi

Sıkıntı miktar veya kalite değil FİYAT tır. Fiyatlar iyi olduğunda üretici malının kalitesini yükseltir zaten.

Burhan Bilgili
Ziyaretçi

TMO fındık alıyor, güya çiftçinin mahsulleri değer kazansın piyasada fiat çiftçinin lehine olsun diye. Sonra malum zatlar bakana mektup yazıyor, piyasaya fındık sürün yoksa ihracatta rekabet şansımız düşüyor diye ve ertesi gün TMO piyasaya fındık sürecek haberi fiatları birden aşağı çekiyor. Buradan sesimizi duymayanlara duyurulur: ÜRETİCİ OLARAK DÜNYA FINDIK ÜRETİCİLERİ ARASINDAKİ REKABET ŞANSIMIZ ÜRETİM MALİYETLERİ VE FİATI YÜZÜNDEN MÜTHİŞ KAN KAYBEDİYOR. ÜRETİCİNİN SGK PRİM, MALİYET VE FİAT ENDİŞELERİNE ÇARE OLUNUZ. Bakalım sesimizi duyan var mı Devlet Baba. .

Akapba Murat Kap
Ziyaretçi

O zaman da makarna komur para etmez

Akapba Murat Kap
Ziyaretçi

Alir o nimeti .o nimete muhtsc eder seni.

Akapba Murat Kap
Ziyaretçi

ALLAHIN cc verdiyi nimetle oynarsan ALLAH cc seninle oynar.

Cavit Kanat
Ziyaretçi

milletin hakkını yiyenler s..kni yesin

Canan Yılmaz
Ziyaretçi

Vekillerimiz varya Ankaraya yolladikta0nlar köylüyü Saunurordabuzdegeçiniriz

Ekrem Senol
Ziyaretçi

Sorumlu devlettir serbest piyasa dediler üreticinin malını yediler