fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Ordu'da, Giresun'da Toplanır, Trabzon'dan İhraç Edilir

Fındık Ordu’da, Giresun’da Toplanır, Trabzon’dan İhraç Edilir

Karadeniz ihracatının enleri belli oldu. Trabzon tek başına, yılın Ocak-Eylül döneminde Karadeniz Bölgesi’nde yapılan 2.688.938.728 dolarlık ihracatın yüzde 24,4‘ü yaparak 18 ili geride bıraktı.

Trabzon, tek başına 9 ayda 655.153.784 dolarlık ihracat gerçekleştirmiş oldu.

Doğu Karadeniz İhracatlar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, yaptığı açıklamada, Karadeniz Bölgesi’nden ihracatın geçen yılın aynı ilk 9 aylık dönemine göre yüzde 9,57 artışla 2.688.938.728 dolar olduğunu belirtti.

Her geçen yıl yeni ülkelere ihracat yapılmaya başlanarak Karadeniz Bölgesinden yapılan ihracatta ülke çeşitliliğinin de her geçen yıl arttığını vurgulayan Kalyoncu, aynı dönemde 187 ülkeye ihracat gerçekleştiğini kaydetti.

Kalyoncu, Trabzon’un Karadeniz Bölgesi’nin ihracat lideri olduğunu altını çizerek, “Bölge ihracatının yüzde 24,4’lük bir kısmını Trabzon tek başına gerçekleştirdi. İhracat gerçekleştirilen ülke çeşitliliği açısından da Trabzon yine listenin en başında. Yılın 3/4 sonu itibarıyla Trabzon’dan 119 ülkeye ihracat yapıldı.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin de en fazla ihracat yapılan 20’nci ilinin Trabzon olduğuna dikkati çeken Kalyoncu, şunları kaydetti:

“Trabzon’da birçok farklı ürünün ihracatı yapılsa da en fazla ihracat yapılan sektör fındık oldu. Fındığı ise yaş meyve sebze ürünleri takip ediyor. Su ürünleri ve mamullerinin de ihracatı her geçen gün artıyor. Bunun yanında otomotiv ve makine sanayi ürünleri ihracat alanında da Trabzon her geçen yıl ülke çeşitliliğini artırdı. Yılın 9 ayında Karadeniz Bölgesi’nden en fazla ihracat sırasıyla;

  1. Almanya,
  2. İtalya,
  3. Hollanda,
  4. Rusya Federasyonu
  5. Gürcistan’a

gerçekleştirilirken, aynı dönemde Trabzon’dan en fazla ihracat sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, İtalya, Fransa ve Kanada’ya gerçekleştirilmiştir.”

6 YORUMLAR

  1. Türkiye de bildiğim kadarıyla 300.000 kişi fındıkta çalışıyor ve ciro 5 milyar TL ama Ferrero Nutella da 11.000 kişi çalışarak 12 milyar TL ciro yapıyorlar bunu araştırmak lazım. Birde Nutella nın fındığı İsviçre de tahudi tüccar lardan aldığı söyleniyor iki misli fiyata.

  2. Bunun sebebi Trabzon değil sakın ferraro olmasın hani şu oltan fındığı alan İtalyan firma bu arada bunu yaparken tütcar üreticinin emeğini çalarak zenginleşmeye devam ediyor asıl bunlara kafa yorun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz