Cuma, Ocak 21, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındık kavgası başladı!

KFMİ Başkanı Edip Sevinç’in açıklamasına cevap veren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Sana sayın bile demek içimden gelmiyor” diyerek “TMO’nun da elindeki fındığı ucuza kapatmaya çalışıyorsunuz. Size bu fırsatı vermemek için var gücümle savaşacağım.” dedi.

Google News

Son Dakika

KFMİ Başkanı Edip Sevinç’in açıklamasına cevap veren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Sana sayın bile demek içimden gelmiyor” diyerek “TMO’nun da elindeki fındığı ucuza kapatmaya çalışıyorsunuz. Size bu fırsatı vermemek için var gücümle savaşacağım.” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç’in fındık ihracatıyla ilgili cumhuriyet tarihinin rekoru şeklindeki açıklamalarına çok sert cevaplar verdi.

Edip Sevinç’in açıklamalarına atıfta bulunan Akça, “Sana sayın bile demek içimden gelmiyor ama, töremiz gereği senin gibi bir makamı işgal edenlere de sayın dememiz gerekiyor. Sayın Edip Sevinç yalan yanlış beyanlarınla birilerini kandıra bilirsin, sakın ola bizim aklımızla oynamaya kalkma, çünkü biz aklımızın zekatını versek senin gibi su kurnazlarına bin yıl yeter. 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla 345 bin ton (iç fındık) ihracat yaptık, Cumhuriyet tarihinin fındık ihracat rekorunu kırdık demişsin.”

1,5 YILLIK REKOLTEYİ AÇIKLIYOR

Sevinç’in 1 buçuk yıllık rekolteyi 1 sezon olarak açıkladığını söyleyen Akça, “Sevinç’in rekolte konusunda da Ayrıca fındık rekoltesinin de sizlerin söylediği gibi gerçekleştiğini beyan etmişsin. Ey bire gafil, ey tekelci firmanın Türkiye’deki işbirlikçilerinin başı, fındık ihracat sezonu 1 Ağustos’ta başlayarak bir dahaki yılın 31 Temmuz tarihinde biter ve o yıla ait ihracat kesin rakamları o tarihler arasındaki satışlara göre belirlenir. Sen çıkmışsın 1,5 yıllık verileri kullanarak hem kendinizi haklı çıkarmaya hem de rekolte tespit edenleri, bu ülkenin namusuyla, şerefiyle çalışan memurlarını ve yöneticilerini töhmet altında bırakmaya çalışıyorsun. Çekin artık şu kanlı elinizi şu milletin üzerinden, yeter artık.”

Rekolteleri açıklayan Başkan Akça, “Sayın Sevinç iste size resmi rakamlar ile 2019-2020 ve 2020-2021 sezonu gerçek verileri. Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde oluşturulan rekolte tespit komisyonu tarafından 2020 sezonu için tespit edilen fındık rekoltesi 665 bin tondur. 2020 sezonunda pazara indirilen fındık ise 609 bin tondur. 2021 sezonu için tespit edilen rekolte tahmini 675 bin tondur. 31 Aralık 2021 tarihi itibarı ile de pazara indirilen fındık 259 bin tondur. Bire gafil haydi bu resmi verilerden hem fazla oluşan bir rekolte, hem de övündüğünüz bir ihracat miktarı çıkarınızda bizde görelim. Bırakın artık fındık üzerinden oyun oynamayı, bırakın artık birilerini kandırmayı, asıl amacınızı açık açık söyleyin tabi o yürek sizde varsa.”

“AMACINIZI BİLİYORUM”

Asıl amacın TMO’nun elindeki fındığı almak olduğunu savunan Atakan Akça, “Biz amacınızı biliyoruz; Fındık üreticisinin elinden fındığı nasıl ucuza aldıysanız TMO’nun da elindeki fındığı ucuza kapatmaya çalışıyorsunuz. Size bu fırsatı vermemek için var gücümle savaşacağım. Bu ülkenin, bu bölgenin ve bu çiftçinin hakkını size yedirmemek için direneceğim. Buradan TMO yetkililerine, fındık bölgesindeki iktidar ve muhalefet milletvekillerine, büyükşehir belediye başkanlarına sesleniyorum. Bu ülkeye, bu bölgeye ve bu üründen yani fındıktan geçimini sağlayan 8 milyon üreticiye sahip çıkın.”

5 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Levent bahtiyar
Levent bahtiyar
9 Ocak 2022 20:15

Hey gidi putin rusya lideri. Kırizde çekmiş kulağını petrol şirketi sahiplerinin. Kulakları çınlasın putin dayının. Bizde italya varken fındık ta sözümüz dinlenmez. Söz italyan şirketlerinin sanırım. Biz adaletle hükmettik diyoruz. Ata yurdumuzda tarihte avrupa gibi devasa yapılar yapabildikmi. Gayri müslümler gibi ayrıcalıklı zengin olabildikmi. Ata mirası çoğu gayri müslim ülkeler bize hasım. Birtanesi soykırım yalanı konusunu açıyor. Kin besliyorlar bizlere yalanmı. rus ya vs. diğerleri. Dilini vs herşeyini dayatmış benimsetmiş. Bak bakalım Dünyada nasıl seviliyor sözleri geçiyor. Bizse anca besliyoruz. Sonra sırtımızdan hançeri yiyoruz.

Bekir kimyun
Bekir kimyun
9 Ocak 2022 20:04

Birde fındık bahçesine daha çok bakım yapın diye açıklama yapıyorlar. fındık rekorte daha yükselsin verim çoğalsın deniyor. Sonrada verim rekolte yüksek diye bedava almak istiyorlar. Zorla almıyorlarya. istedikleri fiyatı verip mecbur bırakılıyor üreticiler. Dikkat ettiyseniz tüm herşey üreticiden çiftçiden ucuz fiyata alınıyor. Çifçi zarar etsede hmm. Dur ya ülkemizde zarar eden çifçi yok demiş bir yetkili. Çifçiden ucuz fiyata al sıtokla. Sanayi üretimi aracılar zamlı yüksek fiyatlı satılıyor. Yes.

Ekrem
Ekrem
9 Ocak 2022 19:52

Üretici nasıl madur ediliyor. Belki Önüne geçilir. Rekorte yüksek gösterilip fındık fiyatı düşürülüyor. Birde fındık bahçesine daha çok bakım yapın diye açıklama yapıyorlar. fındık rekorte daha yükselsin verim çoğalsın deniyor. Sonrada verim rekolte yüksek diye bedava almak istiyorlar. Zorla almıyorlarya. Tekelleşip istedikleri fiyatı verip mecbur bırakılıyor üreticiler. Evet sonrası rekor ihracat oluyor. Kendileri kar ediyor. Üretici zarar etmiş kimin umrunda. İşçi geçim vs masraflar için fındık satan üreticinin elinden düşük fiyat al. Ne güzel. Bu yıl kahve az rekorte diye fiyat uçmuş. Fındıkmı biz iyi bakalım ağalar kazansın. Biz zarar etsekte sorun yok. Ağalar kar etsin. Sezonda bedava alsınlar.

Ekrem
Ekrem
9 Ocak 2022 19:43

Gerçekten tebrik ediyorum. Üreticiyi savunan insan. İnşallah yetkililer duyar. Belki Önüne geçilir. Rekorte yüksek gösterilip ucuza kapatıyorlar. Birde daha çok güzel bakım yapın fındığa diyorlar. Rekorte çoğalsın verim artsın deniyor. Sonrada verim rekolte çok denilip. bedava almak istiyorlar. Zorla almıyorlarya. Tekelleşip istedikleri fiyatı verip mecbur bırakılıyor üreticiler.

Ekrem
Ekrem
9 Ocak 2022 19:37

Gerçekten tebrik ediyorum. Sağolasın varolasın. Üreticiyi savunan insan. İnşallah yetkililer duyar. Üretici nasıl madur ediliyor. Belki Önüne geçilir. Rekorte yüksek gösterilip ucuza kapatıyorlar. Birde daha daha çok güzel bakım yapın fındığa rekorte daha daha yükselsin verim çoğalsın deniyor. Sonrada verim rekolte çok denilip. bedava almak istiyorlar. Zorla almıyorlarya. Tekelleşip istedikleri fiyatı verip mecbur bırakılıyor üreticiler.

Benzer Haberler