Pazartesi, Ekim 3, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındık kanunu teklifi anlatıldı!

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hazırladıkları 2'si geçici 33 maddeden oluşan fındık kanunu teklifine hakkında yaptığı açıklamada, “Biz bu konuyu çözdüğümüzde milli bir davayı çözmüş olacağız." dedi.

Google News

Son Dakika

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, hazırladıkları 2’si geçici 33 maddeden oluşan fındık kanunu teklifine hakkında yaptığı açıklamada, “Biz bu konuyu çözdüğümüzde milli bir davayı çözmüş olacağız.” dedi.

CHP Ordu Dr. Milletvekili Mustafa Adıgüzel, partisinin İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, bir süredir üzerinde çalıştıkları 2’si geçici 33 maddeden oluşan fındık kanunu teklifine yönelik açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nde bir fındık kanunu olmadığını ifade eden Adıgüzel, “Bir fındık kanunu olsun. Fındığın tüm paydaşlarını içine alan, üreticiden sanayiciye kadar, sektörün tüm sorunlarını tek bir metinde çözecek kanun teklifi hazırlığımızı 2 yıldır yapıyoruz. Ve nihayet sonuçlandırdık. Genel Başkanımızın onayıyla Genel Kurula sunduk. Buradaki amacımız fındıkta yaşanan sorunları çözmek.”

Fındıkta kartel yapının devlete kafa tuttuğunu söyleyen Adıgüzel, “Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin Cumhurbaşkanının verdiği taban fiyatına kafa tutan, devlete kafa tutan bir anlayışı asla kabul etmeyiz. Benim Sayın Erdoğan ile fikirlerim örtüşmeyebilir. Ama bu ülkenin Cumhurbaşkanının açıkladığı fiyata karşı kafa tutan anlayışın da karşısında oluruz. Biz bu konuyu çözdüğümüzde milli bir davayı çözmüş olacağız. Şuanda piyasada 3 tane fiyat var. Devletin fiyatı 54 lira, serbest piyasa fiyatı 44 lira, birde Ferrero’nun fiyatı 48 lira. Ferrero dediğimiz kartel, Erdoğan’ın fiyat açıkladıktan sonra tam 37 gün 1 kilo fındık almadı. 37 gün sonra fiyat açıkladı ve piyasanın yüzde 65’ine hakim noktaya geldi.” diye konuştu.

Fındığın bölge için önemine işaret eden Adıgüzel, “450 bin üreticiyi, 2,5 milyon çiftçinin, artı 8 milyon kişinin doğrudan ekmek kapısıdır. Bu sayı yıllar içinde azalması bir yana nüfusun artmasıyla birlikte sürekli artmaktadır. O yüzden biz bunu çözdüğümüz noktada milli bir davayı çözmüş olacağız.”

Fındık kanununun 2’si geçici olmak üzere tamamı 33 maddeden oluştuğunu kaydeden Adıgüzel, “Biz bunu meclis genel kuruluna verdik. Meclis açılır açılmaz da gündeme alınırsa oturur beraber bu işi yaparız. Ayrıca kanun teklifinin birer nüshasını tüm fındık sektör paydaşlarına bugünden itibaren gönderiyoruz. Biz halen bu kanun teklifinin üzerine tartışılsın istiyoruz. Komisyonda üzerine rahat çalışılsın istiyoruz. Genel kurul aşaması öncesinde tüm halkımızı bu konuda katkı vermeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler