Pazartesi, Kasım 21, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındık ihracatçılarından Ferrero’ya destek geldi!

Fındığın en büyük alıcısına karşı başlatılan karalama kampanyasının karşısında olacaklarını söyleyen İFMİB Başkanı Muzaffer Taviloğlu, Türkiye’nin dünyada 15 yıl içinde fındık üretimindeki payının yüzde 50’ye gerileyeceğini savundu.

Google News

Son Dakika

Fındığın en büyük alıcısına karşı başlatılan karalama kampanyasının karşısında olacaklarını söyleyen İFMİB Başkanı Muzaffer Taviloğlu, Türkiye’nin dünyada 15 yıl içinde fındık üretimindeki payının yüzde 50’ye gerileyeceğini savundu.

Bu sezon TMO’nun 52 liralık taban fiyatına rağmen serbest piyasada fındık fiyatının 44 lirada kalmasıyla başlayan tartışmalar büyüyerek devam ediyor. Başta Ferrero olmak üzere piyasadaki büyük alıcılara yönelik tekel oluşturma suçlamaları sonrasında İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Taviloğlu’ndan açıklama geldi.

“İhracatımızda ithal girdi olmadan en büyük paya sahip milli ve stratejik tarım ürünümüz olan fındık piyasasında son 1 aydır yaşananlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği basın açıklamasıdır” denerek Birlikten yapılan açıklamada şöyle denildi;

Fındığın yeni coğrafyalardaki dikim alanları son 10 senede yaklaşık 3 misli artmıştır ve son süratle de artmaya devam etmektedir. Nitekim ülkemizin dünya fındık üretimindeki payı 85 seviyelerinden 70’lere kadar gerilemiştir. Yapılan projeksiyonlarda bu oranın önümüzdeki 15 sene içerisinde 50 seviyesine kadar gerileyeceği öngörülmektedir.

İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak bilhassa dünyadaki Türk fındığı hakimiyetinin bıçak sırtında olan bu döneminde fındığın en büyük alıcısı ve üyelerimize karşı haksız, ticari ve hukuki normlarla bağdaşmayıp hangi yönden düşünülürse düşünülsün hiçbir mantığı bulunmayan bu karalama kampanyasının karşısında olacağımızı, Bu karalamadan esas zarar görecek olanın fındık üreticisi ve netice olarak memleketimiz olacağını kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

2 YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest

2 Yorum
En yeni
En Eski Çok Oy Almış
Inline Feedbacks
View all comments
Naim
Naim
4 Ekim 2022 19:03

Ferroro Türkiye de 10 yıldır fındık alıyor fındıkta dünyadaki pazar payımız 10 yılda %85 den %70 e düşmüş demekki bu firma bize zarar veriyor. Siz yalakalarda bu firmayı savunuyorsunuz. Sanki bu firmadan önceki yıllar biz fındığı dışarıya satamıyorduk. A fındığı gariban köylüden sat ferroroya indir paraları cebe çok temiz iş. Bende olsam savunurum ferroro yu. Ondan sora ihracatcılar birliğiymiş yerler sizin gibi ihracaatcıyı. Siz ihracatcı depil kabzımalsınız. Onuda yapamazsınızya

Erkan
Erkan
3 Ekim 2022 11:34

Siktir ferroro yalakası seni. Zararınamı satalım lan fındığı

Benzer Haberler