Fındık İhracat Rakamları

0
501

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin (KFMİB) açıkladığı 2018 yılında en fazla fındık ihracatı yapan 20 üye arasında Giresun’dan 6 firmanın yer aldığını açıklayan Giresun Ticaret Borsası Başkan Vekili Hamza Bölük, 2018 yılı fındık ihracatının yüzde 14,2’lik kısmının Giresun’dan yapıldığını aktardı.

İlk 20 arasında Yavuz Gıda’nın 6’ncı, Yavuzkan Hazel Gıda’nın 9’uncu sırada bulunduğunu bildiren Bölük, listede Noor Fındık’ın 11’inci, Mehmet ve Şahap Bozbağ Fındık Sanayi’nin 17’nci, Karadere Tarım Ürünleri’nin 18’inci ve Feysa Gıda’nın 19’uncu sırada yer aldığını kaydetti.

Bölük, üyelerini başarılarından dolayı kutlayarak, şunları ekledi:

“Camiamız üyeleri 2018 yılı fındık ihracatının yüzde 14,2’lik kısmını tek başına Giresun’dan yapma başarısını göstermiştir. İhracatımızın, fındık özel sektörüne teşvik bazlı ve katma değerli ürün bazında yeni teşviklerin getirilmesi, ayrıca sektörümüzün enerji ve istihdam maliyetlerinin finanse edilmesi durumunda dış girdi olmadan sağladığı katkısının daha da artacağını kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.”

Başkan Vekili Bölük, sürdürülebilir fındık tarımının Türkiye lehine dönüştürülmesi için fındık bahçelerinin yenilenmesi, arazi büyüklüklerinin rantabl hale getirilmesi, doğrudan gelir desteğinin de alan bazlı değil, üretim bazlı havza modeline dönüştürülmesini istediklerini belirtti.

Giresun Ticaret Borsası’nda 2018 yılında 3 milyar 69 milyon 549 bin liralık işlem gerçekleştiğini de aktaran Bölük, bunun 2 milyar 960 milyon 242 bin 415 lirasını fındık ve mamullerinin oluşturduğunu aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Buraya adınızı giriniz