fbpx
Fındık Fındık İçin Yol Haritası Çizilecek

Fındık İçin Yol Haritası Çizilecek

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, TMO’nun düzenleyeceği Ulusal Fındık Çalıştayı ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Güldal, Ordu’da 11-12 Nisan’da Ulusal Fındık Çalıştayı düzenleyeceklerini belirterek, “Çalıştayda ürünün üretiminden ticaretine, ihracatından depolanmasına kadar birçok konuda yol haritası ortaya konulacak.” diye konuştu.

Fındığın sadece hasat zamanı fiyatı ile gündeme geldiğini ve bu ürünü sadece o dönem konuşulan bir konu olmaktan çıkaracaklarını vurgulayan Güldal, çözülmesi gereken pek çok konu olduğunu belirtti.

Güldal, fındıkla ilgili her konuyu değerlendirmek için 11-12 Nisan’da Ordu’da Ulusal Fındık Çalıştayı düzenleyeceklerine işaret ederek, “Bu çalıştayda ürünün üretiminden ticaretine, ihracatından depolanmasına kadar birçok konuda yol haritası ortaya konulacak. Fındık konusunda çözülmesi gereken birçok mesele var. Karadeniz Bölgesi’nin 16 kentini ilgilendiren fındığın daha kaliteli, daha yüksek verimde üretilmesi, ülke ve bölge ekonomisine, üreticilere daha çok katkı sağlayacak şeklide bu üretiminin planlanması lazım. Geçen her gün zaman kaybıdır.” dedi.

Fındık yetiştiriciliği, ürünün bakımı, gübrelenmesi, ilaçlanması, kalite ve veriminde artış sağlanmasına yönelik tedbirler alınması gerektiğinin altını çizen Güldal, şöyle devam etti:

“Fındık ticaretinin daha karlı olacak şekilde yeniden planlanması, ihracatının daha sağlıklı yapılması için 4 çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışma grupları çalıştayda 2 gün süreyle mesai yapacak. Çalıştaya, başta Tarım ve Orman Bakanlığımızın ilgili birimleri olmak üzere, üniversite temsilcileri, ziraat odaları, ziraat mühendisleri örgütleri, çiftçiler, Fiskobirlik, sanayici ve ihracatçı örgütleri, ticaret borsaları katılım sağlayacak.”

Güldal, çalıştayda oluşturacakları çalışma gruplarıyla da “fındıkta verim ve kalitenin artırılması”, “depolama ve muhafaza”, “sanayi, ticaret ve tüketim”, “mevzuat ve desteklemeler” gibi konuların da ele alınacağını belirterek, konunun uzmanlarının görüş ve önerilerini dile getireceğini kaydetti.

“Fındıkta kalite fiyatı artırır”

Fındığın sadece bir defalık ele alınacak mesele olmadığını söyleyen Güldal, her yıl nisan ayında fındık çalıştayları düzenlenmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Güldal, fındık konusunda sadece üreticiye değil, sanayiciye, ticaret erbabına ve depocuya da düşen görevler olduğuna dikkati çekerek, şunları ekledi:

“Devlet, zaten hiçbir zaman fındığı gözardı etmiyor. Devlet her sene fındığa gerekli müdahaleleri yapıyor. Fındık, en çok sahip çıkılan ürünlerin başında geliyor. Herkesin kendisine düşen görevi bilmesi lazım. Türkiye’nin fındıkta kalite ve verimi yükseltmeye şiddetle ihtiyacı var. Fındık ticaretinden daha fazla gelir elde edilmeli. Fındıkta yapılacak iyileştirmeler ülke ekonomisine olumlu etki yapacak. Fındık bahçeleri yenilenmeli, gençleştirilmeli, hastalıkla mücadelede bilinçlenme artmalı. Bunlar uzmanlarca incelenecek, çalıştayda tavsiye niteliğinde kararlar alınacak, sonuç bildirgesi ortaya çıkacak. Fındık, ülke ekonomisine döviz kazandıran en önemli tarımsal ürünlerden bir tanesi, ‘stratejik ürün’ kabul edilmeli. Ürünün veriminin ve kalitesinin artması, değerini de artırır. Kaliteli fındık, daha yüksek fiyatla satılır. Kalite yüksek oldukça döviz girdisi de fazla olur. Üreticinin de bu farkındalığı yakalaması lazım. Fındığa iyi bakılırsa yüksek verim ve kalite olur, yüksek verim de dekar başına gelir demektir.”

Fındık mı almak istiyorsun? Hemen tıkla: Kabuklu fındık, kavrulmuş fındık, fındık ezmesi, fındık kreması ve diğerleri...

6 YORUMLAR

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Fahrettin BTacettin koLütfi yanıkMehmetBarış Recent comment authors
  Subscribe  
Bildir
Fahrettin B
Ziyaretçi
Fahrettin B

Evvelce başka çalıştaylar da bulundum. Üretici, muhtar, belediye başkanı, TMO ve Fiskobirlik yetkilisi Belki bir kaç fabrika müdürü.. sonuçta bu fındıkta fiyat belirleyiciler orda olmaz. Kendi kendinize içinizi döker sonunda bir rapor düzenlenir biter. Dostlar alışverişte görsün. Zaten doğrusu çiftçinin bir araya gelmesidir ama çiftçi namuslu adam yerine hırsızı seçmeye eğilimli olduğu için kooperatif falan kuramaz. Ama doğrusu budur.

Tacettin ko
Ziyaretçi

üreticinin elinde findik bitince fiyat yukseltiyonuz devlet göz ardi etmiyor sahip cikiyo diyosun neye sahip cikiyo laan hasat eylulde bitiyo aralikta fiyat verdiniz hersekilde ureticiyi siktiniz

Lütfi yanık
Ziyaretçi
Lütfi yanık

Fındığı 18 TL nin altına düşürecekseniz ağzınızı açmayın teşekkür ederim

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Fındığın başkenti Giresun’dur. Toplantı neden ordu da yapılıyor? Bu bile TMO yani hükümetin Giresun a ve fındığa bakışını gösteriyor

Barış
Ziyaretçi
Barış

Çalıştay yapmak bürokratik bir işlem , vatandaş devletinden net cevaplar istiyor.
Bu cevaplar , 1- Fındık 2003 ten beri zoraki destek veriliyor , 2- Bu fındığı ihraç edenler de biraz utanma duygusu var mıdır ? Neden diyeceklere cevabım benden kaça aldın (9 TL ) kaça sattın 20 Euro ( 120 TL) hala sorun üreticide deyip durun
3- İtalyan firmaları Ordu ya geldi makinalı tarım için ancak arazi eğimi fazla yıllar önce bizde de böyle idi ama devlet teşvikleri ile bunuda çözdük şimdi eğim çok az yada yok dediler!!!
4- Bize kimyasal gübre desteği veriyorsunuz ama dünya organik tarıma geçti bizde artık solucan gübresi verilmesi veya desteklenmesini istiyoruz.
5- Her köye veya mahalleye kooperatif kurdurtup fiyatı düşürmek isteyenlere yok demek gerekmez mi? Devlet bu üründen milyar dolar kazanıyor!!!!!!
Syg

Canan Yılmaz
Ziyaretçi

Kimyapacakbuişi Memleketin Vekillerimi?