Fındık İçin Daha Etkili Projeler Üretilmeli

5
0

Türkiye fındıkta dünya üretiminde söz hakkı olan bir ülke olmasına rağmen, fındık fiyatlarını kendi belirleme konusunda aynı etkiye sahip değil. Bu konuya değinen Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, kalıcı temelleri olan ve Türk fındığının, üreticinin ve ihracatçının önünü açacak projeler ve desteklemeler düşünülmesi gerektiğini ifade etti. Değerinin kaybolmaması ve daha da artması için çalışmalarda arttırılmaya gidilmeli. Bu sayede Türk fındığı hak ettiği konuma ulaşırken, Türkiye’de ekonomik gelişmeler açısından kontrolü daha sağlam bir şekilde sağlayabilecek.

Bu konunun sebeplerinden biri olarak hızla yayılan tekelci firmaların ihracatçı konumunda olmalarını gösteren Başaran, “Bunlar hem ithalatçılar hem de ihracatçılar. Bu bakımdan bir cebinden alan ve bir cebine veren insanın bu fındık fiyatını artırması söz konusu olabilir mi? Alan da aynı satanda aynı. Hiç kimse satın alacağı fındığı pahalıya almak ister mi ? Tekel dediğimiz bu. Bu durumda fiyat belirleme gücü olan Türkiye maalesef dünya piyasalarında fiyatı belirleyemiyor.” açıklamasını yaptı. Bu durum sebebiyle Türkiye’nin kendi ürettiği fındıkta fiyat belirleme durumu da sağlanamıyor.

950 Bin Tonun 600 Bin Tonu Türkiyede

Dünya fındık üretiminde neredeyse yüzde 70’ten fazla orana sahip olan Tükiye ile ilgili konuşan Başaran, dünyada yılda erdeyse 950 bin ton fındık üretildiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin yıllık fındık üretimi ortalama 600 bin tondur. Bu da aşağı yukarı dünya fındık üretiminin yüzde 65 ile 70’ini karşılıyor. Türkiye üreten konumdadır. Peşimizden İtalya geliyor. O da 130-150 bin ton arasında üretiyor. Duruma göre değişiyor. Onun peşine Gürcistan, Azerbaycan, İspanya ve Yunanistan geliyor. Bu tabloyu güzel okuyup, kalıcı temelleri olan ve Türk fındığının, üreticinin ve ihracatçının önünü açacak projeler ve desteklemeler düşünülmelidir. Bu yapılmazsa çok geç kalınmış olur ve biz harmanda su döver gibi konuşur konuşur dururuz.” dedi. Geç kalınmaması için fındığın önünü açabilecek projelere daha çok ağırlık verilmeli ve bu konuda daha çok çalışmalar yapılmalı. Elimizde oldukça değerli bir cevher var ve heba olmasına izin verilmemeli.

 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz