Cumartesi, Ağustos 13, 2022
8.4 C
Istanbul

Fındık fiyatlarında düşüş sürüyor!

Fındık sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Öte yandan bu hız fiyatlara yansımıyor. Fındık fiyatları artacak derken düşmeye başlaması üreticiyi tedirgin ediyor.

Google News

Son Dakika

Fındık sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Öte yandan bu hız fiyatlara yansımıyor. Fındık fiyatları artacak derken düşmeye başlaması üreticiyi tedirgin ediyor.

Fındık üreticisi bu sene umduğunu bulamadı. Herkes keşke sezon başında fındığımı satsaydım diyor. Serbest piyasada fındık sezona 25 TL’den başlamıştı. Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) de piyasaya girmesiyle birlikte fiyatların yükselmesi beklenirken düşmesine bir anlam verilemedi. Sanki tüm alıcılar anlaştı ve bilerek fiyatları kırdı.

23 TL’NİN ALTINDA FİYAT VERENLER VAR

Fındık fiyatları o kadar gerildi ki serbest piyasada fındık fiyatları 23 TL’ye kadar düşmüştü. Ancak fiyatların bu rakamda da tutunamayacağını söyleyenler var. 50 randımanlı levant kalite fındığın fındığa 23’ün altında fiyat verildiği bildiriliyor.

TMO NEMLİ FINDIK ALMIYOR

Havaların yağışlı gitmesi üreticinin fındığı iyi kurutamadığı ve bu nedenle tüccarı tercih etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. TMO % 6’ının üzerinde nemli fındığı almıyor. Fındığı iyi kurumamış üretici de zorunlu olarak tüccara gidiyor.

TMO’DA DEĞİŞİKLİK OLURSA FİYATLAR ARTABİLİR

Serbest piyasadaki düşük fındık fiyatları için yorum yapılamıyor. TMO’nun alım ve ödeme esaslarını yeniden belirlemesinin belki fiyatları yükseltebileceği ifade ediliyor.

 

Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Benzer Haberler