fbpx
Ana Sayfa Fındık Fındık Fiyatları Yükseldi

Fındık Fiyatları Yükseldi

TMO fındık alımlarına başlamasıyla fındık fiyatları yükseldi. Ordulu fındık üreticileri, sabah saatlerinde TMO’nun deposuna akın etti.

Bir gün öncesinden fındıklarını araçlarına yükleyen üreticiler, sabahın ilk saatlerinde TMO’nun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan deposunun yolunu tuttu. Yetkililer gelene kadar burada bekleyen üreticiler, fındıklarını vermek için sabırsızlandıklarını belirtti.

“Bu durumdan memnunuz”

TMO’nun deposuna sabah saatlerinde fındık getiren üreticilerden Kahraman Engür, “Yaklaşık 2 ton fındık getirdim. Fiyatların burada daha yüksek olmasından dolayı burayı tercih ettik. İnşallah alım yapılacak. Hükumetimiz ödemeleri de kısa süre içerisinde yapacağını söyledi. Bu konuda memnunuz. İnşallah öğlene kadar fındığımızı teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

“TMO’dan sonra serbest piyasadaki fiyatlar yükseldi”

Metin Ertuğrul isimli bir çiftçi, TMO’nun fiyat açıklamasının ardından serbest piyasada da fiyatların arttığının altını çizerek, “1 Kasım itibariyle Toprak Mahsulleri Ofisi, Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi fındık almaya başladı. İnşallah bu saatten sonra fındık üreticilerimiz için hayırlısı olur. Yıllık 2 buçuk-3 milyar gelir elde edilen bir ürün için çok şükür bu sene fındık alınmaya başlandı. Şu an 14 TL rakamla açıklandı, açıklamanın ardından serbest piyasadaki fiyatlar da artış yükseldi” dedi.

Cemil Alparslan isimli üretici ise, “Yaklaşık 1 buçuk ton fındık getirdik. Şimdilik alımların yapılmasını bekliyoruz. Ağustos ayından itibaren fındık vereceğiz diye bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yetkililerin hazırlıklarını tamamlamasından sonra sıra ile çiftçilerin fındıkları alınmaya başladı. Üreticiler, fındıkların yüklü oldukları depoya çekerek mahsullerini boşalttı.

“Devletimizin müdahalesi, serbest piyasadaki olumsuzluğu ortadan kaldırıyor”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soyadan, vatandaşların fiyattan ve TMO’nun fındık almasından dolayı memnun olduklarını belirtti.

TMO’daki yüksek fiyatın, serbest piyasayı da olumlu şekilde etkilediğini anlatan Soydan, “Ziraat Odaları Birliği olarak uzun süredir devletimizin müdahale etmesini bekliyorduk. 26 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanımızın fındığa müdahale ediyoruz açıklamasından sonra bugün itibariyle alımlar başladı. Şu anki fiyatlar lavant kalite 14 TL, Giresun kalite ise 14 buçuk TL. Şu anda alım yapılan merkezde üreticilerimizin taleplerini önemli ölçüde görüyoruz. Üreticilerimiz bu fiyatlardan memnunlar. İlk günden bile hem üreticilerimiz rağbet gösteriyor, hem de devletimiz müdahale ettikten sonra serbest piyasada fiyatlar yükseldi. Demek ki devletin müdahalesi serbest piyasadaki olumsuzluğu ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir